Reaktywne zaburzenie przywiązania

(reactive attachment disorder), zaburzenie w okresie niemowlęctwa lub dzieciństwa (przed osiągnięciem piątego roku życia), charakteryzujące się niepowodzeniem dziecka w nawiązywaniu związków społecznych. Zaburzenie to odznacza się albo trwałym niepowodzeniem dziecka w inicjowaniu takich związków lub niereagowaniem we właściwy sposób w interakcjach społecznych, albo (u starszych dzieci) bezkrytyczną towarzyskością, zwłaszcza w stosunku do obcych lub innych społecznie niepożądanych osobników.

Przypuszcza się, iż jest ono wynikiem patologicznej opieki we wczesnym okresie życia, odznaczającej się brakiem normalnej fizycznej i społecznej stymulacji, ponieważ obserwuje się je nawet w przypadkach, w których odżywanie i higiena są prawidłowe.

Zauważmy, że termin ten nie jest używany, jeśli istnieją podejrzenia co do upośledzenia umysłowego lub innego zaburzenia rozwojowego. Inna nazwa to depresja anaklityczna

Reklama

3 myśli w temacie “Reaktywne zaburzenie przywiązania

  1. Jestem przeciwniczką takiego wychowywania dzieci.. Trudno im się później odnaleźć w świecie i złapać z kimkolwiek kontakt. Uważam, że to jest krzywdzenie swoich dzieci przez rodziców.

    • przeciwniczką ?:) RAD dotyczy szczególnie dzieci zaniedbanych i przebywających w placówkach wychowawczych bądź w rodzinach zastępczych. Część tych dzieci trafia rodzin adopcyjnych..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s