Reaktywne zaburzenie przywiązania

(reactive attachment disorder), zaburzenie w okresie niemowlęctwa lub dzieciństwa (przed osiągnięciem piątego roku życia), charakteryzujące się niepowodzeniem dziecka w nawiązywaniu związków społecznych. Zaburzenie to odznacza się albo trwałym niepowodzeniem dziecka w inicjowaniu takich związków lub niereagowaniem we właściwy sposób w interakcjach społecznych, albo (u starszych dzieci) bezkrytyczną towarzyskością, zwłaszcza w stosunku do obcych lub innych społecznie niepożądanych osobników.

Przypuszcza się, iż jest ono wynikiem patologicznej opieki we wczesnym okresie życia, odznaczającej się brakiem normalnej fizycznej i społecznej stymulacji, ponieważ obserwuje się je nawet w przypadkach, w których odżywanie i higiena są prawidłowe.

Zauważmy, że termin ten nie jest używany, jeśli istnieją podejrzenia co do upośledzenia umysłowego lub innego zaburzenia rozwojowego. Inna nazwa to depresja anaklityczna

Reklamy

One thought on “Reaktywne zaburzenie przywiązania

  1. Jestem przeciwniczką takiego wychowywania dzieci.. Trudno im się później odnaleźć w świecie i złapać z kimkolwiek kontakt. Uważam, że to jest krzywdzenie swoich dzieci przez rodziców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s