Trening Zastępowania Agresji – co to jest?

fist-bump-933916_1280

Trening Zastępowania Agresji to zajęcia stworzone w celu modelowania umiejętności prospołecznych oraz umiejętności kontroli złości. Najczęściej są przeprowadzane z dziećmi metodą warsztatową i mają na celu:

 • nauczenie uczestników treningu rozpoznawania emocji i uczuć u siebie, ich wyrażania oraz radzenia sobie z nimi, a szczególnie ze złością, gniewem itp…,

 • wyćwiczenie umiejętności prospołecznego zachowania w sytuacjach konfliktowych czy stresogennych (np. radzenia sobie z oskarżeniem, rozwiązywania problemów), w których łatwo zareagować agresją lub przemocą oraz umiejętności radzenia sobie z lękiem, rozumienia uczuć innych osób, okazywania sympatii innym osobom i nawiązywania znajomości czy przyjaźni,

 • kształtowanie umiejętności komunikacyjnych niezbędnych w relacjach z innymi ludźmi,

 • poznanie i omówienie społecznego systemu wartości, zgodnie z jakim warto postępować w różnych życiowych sytuacjach,

 • podniesienie lub urealnienie poziomu samooceny, by samoocena stała się adekwatna.

Agresja i jej konsekwencje

Agresja przejawia się różnych sytuacjach i powoduje szkody. Może być skierowana na zewnątrz, ale też do wewnątrz (autoagresja). Można ją zaobserwować poprzez straty, zniszczenia, dewastację mienia ale też słowa, reakcje a nawet myśli. Agresja nie musi mieć intencji wyrządzenia szkody czy zrobienia krzywdy. Wtedy mówimy o agresji impulsywnej. Zdarza się, że ktoś nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swego działania lub nie jest w stanie się opanować.

Często pierwsze drobne akty agresji uchodzą dzieciom na sucho, bo wydają się niegroźne lub incydentalne. W wyniku tego stają się coraz częstsze i utrwalają w dziecku taki wzorzec reakcji. Mogą z czasem bardzo eskalować. Warto więc reagować szybko i konsekwentnie. Agresja gdy przynosi korzyści (zdobycie upragnionej rzeczy, postawienie na swoim, ale też ulgę emocjonalną np. zniszczenie rzeczy materialnej), może stać się bardzo atrakcyjnym sposobem na życie. Niesie to za sobą wiele konsekwencji w różnych obszarach życia (środowisku szkolnym, w relacjach z rówieśnikami i rodziną. Agresywne dziecko często by uzyskać swój cel pozwala sobie na coraz więcej i dopiero wtedy, gdy rodzice już nie dają rady tego wytrzymać, zapisują się na wizytę do terapeuty. Nierzadko są to trudne zachowania w szkole lub w miejscach publicznych. Pomoc bywa wtedy trudniejsza, trwa dłużej i w związku z tym jest bardziej kosztowna.

Skłonność do zachowań agresywnych może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że agresja bywa powikłaniem innych zaburzeń lub chorób, np., ADHD, ZA czy depresji. Umiejętność radzenia sobie z własną złością z pewnością przynosi pozytywne rezultaty, a brak takiej umiejętności często jest przyczyną zachowań trudnych. Osoby zbyt impulsywne mogą mieć z tym wyjątkowy problem. Warto jak najwcześniej uczyć dziecko prawidłowo reagować, co przyczyni się do jego dobrostanu w dalszym życiu.

Z czego składa się Trening Zastępowania Agresji?

Trening Zastępowania Agresji (w skrócie TZA lub ART) obejmuje zajęcia w trzech obszarach:

 • trening umiejętności społecznych,

 • trening kontroli złości,

 • trening wnioskowania moralnego.

Kiedy jest potrzebny Trening Zastępowania Agresji?

Warsztaty TZA przeznaczone są nie tylko dla dzieci agresywnych, ale dla szerokiego grona dzieci, które na poznaniu tych wiadomości mogą bardzo skorzystać i rozwinąć swoje umiejętności. Warto jednak szczególnie rozważyć zapis gdy dziecko:

 • używa wulgaryzmów,

 • niszczy przedmioty,

 • kłóci się z rówieśnikami i dorosłymi,

 • bije, szczypie i tym podobne,

 • kradnie,

 • zastrasza innych, grozi,

 • wyłudza rzeczy należące do innych osób,

 • plotkuje o innych, dokucza im…,

 • łamie zasady i umowy.

Ponieważ każdy może odnieść korzyści z treningu nie warto się długo zastanawiać. Nie ma też sensu obawiać się, że dziecko stanie się jeszcze gorsze, bo tam (na treningu) nauczy się złych zachowań od innych uczestników. Dobrze poprowadzony trening zapobiega takim powikłaniom.

Warto więc jak najszybciej wyposażyć swoje dziecko w alternatywny i skuteczny sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych.

Agnieszka Idźkowka-Guz

psycholog

czytaj więcej:

http://www.linia-zdrowia.pl/czytelnia/23-grupy-rozwoju.html

https://ciekawapsychologia.com/2019/09/09/zajecia-tus-co-to-jest/

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s