Zajęcia TUS – co to jest?

grupy TUSTUS to skrót od słów Trening Umiejętności Społecznych. Zajęcia TUS mają na celu rozwinięcie kompetencji społecznych w tym rozpoznawania i reagowania na swoje i cudze emocje, dobrej komunikacji czy współpracy w grupie. Metoda ta jest stosowana szeroko. Mogą z niej korzystać tak dzieci jak i dorośli. Ciekawostką jest, że trening umiejętności społecznych to jedna z najskuteczniejszych form terapii dla wielu grup w tym dla sprawców przemocy domowej. Jest też stosowany by poprawić skuteczność w pracy dla lekarzy, przedsiębiorców, handlowców, itp. Głównie jednak z tej formy    pomocy korzystają dzieci.

Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?

To jedna z metod leczenia wykorzystywana przy problemach z funkcjonowaniem społecznym pacjentów. Zajęcia te mają poprawiać funkcjonowanie pacjentów w kontakcie z innymi ludźmi. Odbywają się w grupach (najczęściej kilkuosobowych) i prowadzone są przez terapeutów będących najczęściej psychologami bądź pedagogami. Grupa skupia się na analizowaniu zachowań tak swoich jak i innych i uczy się nowych zachowań w wielu trudnych dla siebie sytuacjach. Analizowanie swoich zachowań jest trudne a terapeuci i inni uczestnicy grupy mogą w tym znacznie pomóc.

Trening Umiejętności Społecznych – jak przebiega?

Jest duże zróżnicowanie w przebiegu zajęć w zależności do jakiej grupy jest on kierowany. Dorośli bardziej skupiają się na rozmowie i analizowaniu swoich zachowań przez granie scenek (granie ról) i omawianie ich. Zajęcia TUS dla dzieci uczą wielu umiejętności poprzez zabawę, gry, animacje, czytanie tekstów poruszających tematy społeczne czy bajki terapeutyczne. W grupie pracuje się na temat stylów komunikacji. Terapeuta uczy, które wypowiedzi mają charakter asertywny, które pasywny, a które są agresywne. Jednym z celów treningu umiejętności społecznych jest zamiana niekorzystnych zachowań, prezentowanych przez uczestnika na takie, które są bardziej akceptowalne w społeczeństwie. Bardzo ważne jest by nabywane umiejętności były wdrażane w życie. Tempo zmian bywa różne. Ważne by nie zniechęcać się niepowodzeniami. Są osoby które potrzebują więcej czasu na ich wprowadzanie. TUS dla dzieci może trwać wiele lat. W czasie tym dziecko po kolei nabywa i rozwija różne kompetencje. Próba nauczenia się wszystkiego naraz często kończy się klęską i rezygnacją.

Jakie umiejętności nabywają uczestnicy zajęć terapeutycznych TUS?

Zajęcia mają usprawniać funkcjonowanie społeczne. W przypadku dorosłych jest to: umiejętność zainicjowania i podtrzymania rozmowy, dyskutowanie, asertywne sposoby wyrażania krytyki i reagowania na nią, umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z uczuciami i emocjami, dialogowanie, asertywne odmawianie, współpraca w grupie, rozwiązywanie konfliktów. W przypadku dzieci jest to jeszcze umiejętność czekania na swoją kolej, praca na nagrodzie odroczonej, akceptowanie środowiskowych zasad, branie odpowiedzialności za swoje zachowania, przewidywanie konsekwencji swoich czynów, planowanie działań, proszenie o pomoc.

Zastosowania TUS

Jest metodą, którą głównie wykorzystujemy w terapii dzieci. Szczególne jest polecane dzieciom z całościowymi zaburzeniami rozwoju, takimi jak autyzm czy zespół Aspergera (ZA). Również działa pozytywnie na dzieci z rozpoznanymi zaburzeniami zachowania (w tym opozycyjno-buntowniczymi) oraz nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD). Można go stosować również dla dzieci lękliwych, nieśmiałych, wycofanych.

Dorośli mogą skorzystać z zajęć TUS gdy cierpią na: zaburzenia osobowości takie jak np. osobowość lękowa czy osobowość unikająca, zaburzenia nerwicowe (w tym fobie społeczną), zaburzenia afektywne np. depresja, zaburzenia psychotyczne np. schizofrenia.

W każdym przypadku terapeuci stawiają sobie nieco inne cele. Przykładowo autystyczne dzieci dzięki zajęciom mogą poprawić nawiązywanie i utrzymanie kontaktu, lepszego rozpoznawania emocji swoich czy cudzych, nawiązywanie kontaktu wzrokowego w relacji. Pacjentów z fobią społeczną TUS oswaja w przebywaniu w większej grupie ludzi, by potrafili zainicjować i brać udział w rozmowie z poczuciem komfortu.

Jaki jest czas trwania terapii TUS?

Trening umiejętności społecznych może trwać tylko kilkanaście spotkań, ale może być kontynuowany przez wiele lat, tak by uczestnik nabywał nowe i doskonalił już nabyte umiejętności. Jedno spotkanie trwa od 1 do 2 godzin i prowadzone jest w grupie kilku osób. Osoby, które wejdą w skład grupy powinny uczestniczyć w niej do końca jednego cyklu. Zajęcia TUS (jeden cykl) najczęściej trwają semestr czy rok szkolny.

Czytaj więcej

http://www.linia-zdrowia.pl/czytelnia/23-grupy-rozwoju.html

http://www.linia-zdrowia.pl/czytelnia/469-dla-kogo-jest-trening-umiejetnosci-spolecznych-i-na-czym-on-polega.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s