Czym jest agresja?

argument-238529_1280Agresja jest szeroko rozumianym pojęciem, odnoszącym się do wielu niepożądanych, często niebezpiecznych, zachowań.  Zazwyczaj kojarzona jest ze złością, wrogością i atakiem.

Za przyczynę agresji uważa się strach lub frustrację albo chęć wywołania takiego stanu u innych. Agresja bywa też stosowana jako narzędzie do osiągania własnych celów i narzucania osobistych poglądów.

Agresja jest definiowana w zależności od teorii, z którą utożsamia się osoba opowiadająca o agresji. Najbardziej powszechne definicje mówią o agresji jako:

a) instynktownym reagowaniu na zagrażające bodźce (np. naruszenie przestrzeni osobistej);

b) instynkcie śmierci;

c) działaniu mającym na celu przejęcie kontroli nad innymi;

d) reakcji na frustrację.

Naukowcy zajmujący się agresją uważają, że agresja nie jest czymś wrodzonym. Charakterystycznych dla niej zachowań uczymy się poprzez obserwację i naśladowanie. Zachowania agresywne, jako takie na które trudno jest nie reagować, zazwyczaj ukierunkowują uwagę na agresora. Każdorazowe ustąpienie agresywnej osobie, stanowi dla niej nagrodę, która wzmacnia u niego agresywne zachowania.

Podobnie, jak w przypadku innych niepożądanych zachowań, nad agresją da się pracować. Pomaga w tym praca z psychologiem, poprzez m.in. udział w grupowych zajęciach terapeutycznych, takich jak Trening Zastępowania Agresji  (ART lub TZA) czy Trening Umiejętności Społecznych.

* Więcej o Treningu Umiejętności Społecznych możesz przeczytać tutaj.

Jedna myśl w temacie “Czym jest agresja?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s