Fizjologiczne podłoże agresji

Często za zachowania agresywne odpowiedzialne są niekorzystne zmiany zachodzące w naszym organizmie, czynniki genetyczne bądź hormony. Wpływ ten nie jest do końca poznany i przewidywalny. Jednak stwierdzono, że pewien obszar mózgu zwany ciałem migdałowatym wydaje się sprawować kontrolę ad zachowaniami agresywnymi u ludzi i zwierząt. Drażnienie tego obszaru przemienia potulne zwierzęta w istoty niezwykle agresywne, a przerwanie symulacji tego obszaru powoduje, że zwykle agresywne zwierzęta staja się łagodne.

Część agresywnych zachowań u ludzi wynika z zaburzeń pracy mózgu. Nieprawidłowe zapisy EEG stwierdza się częściej u recydywistów, podobnie w populacji więźniów padaczka występuje dziesięć razy częściej niż u reszty społeczeństwa. Dobrym przykładem może być schorzenie obejmujące układ limbiczny lub płat skroniowy znane pod nazwą – zespół braku kontroli, charakteryzujący się bezsensowną brutalnością, patologicznym podnieceniem, napaściami seksualnymi lub wielokrotnym powodowaniem poważnych wypadków samochodowych. Agresywne zachowanie mogą powodować również guzy w mózgu (np. przypadek wielokrotnego mordercy Charlesa Whitmana, który popełnił swe zbrodnie prawdopodobnie na skutek ucisku ciała migdałowatego przez złośliwy nowotwór).

Wpływ genów na zachowania agresywne nie jest dobrze zbadany jednak sądzi się, że może być istotny. Natomiast stwierdza się, że osobniki rodzaju męskiego są bardziej agresywne u wielu gatunków zwierząt. Jest to skutkiem męskiego hormonu płciowego zwanego testosteronem. 

Dziesiątki eksperymentów laboratoryjnych i badań terenowych przeprowadzonych przez Eleanor MacCoby i Caro Jackilin (1974) wykazały, że niezależnie od okoliczności chłopcy reagują bardziej agresywnie. Znaleziono dowody potwierdzające istnienie zależności między zachowaniem agresywnym a testosteronem. Na przykład więźniowie skazani za przestępstwa z użyciem przemocy wykazują wyższy poziom niż pozostali.

75% przestępców podejrzanych o gwałty, napady i morderstwa w chwili aresztowania jest pod wpływem alkoholu. Alkohol znosi hamulce i rozluźnia kontrolę, dlatego osoby podlegające silnej presji społecznej wymierzonej przeciwko agresji, doznające frustracji czy prowokowane łatwiej pod jego wpływem pozbędą się oporów i dopuszczą się przemocy. 

Reklama

2 myśli w temacie “Fizjologiczne podłoże agresji

  1. Witam serdecznie. Wydaje mi się, że z pewnym zachowaniem już się rodzimy 🙂 to czy jesteśmy nerwowi czy spokojni dostajemy również w genach. Ja osobiście jestem spokojnym człowiekiem i uznaję to za swoją zaletę, łatwiej mi jest się zachować w ciężkich sytuacjach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s