Typy osobowości – choleryk

Przypadkiem wylałeś trochę herbaty siadając do stołu, a Twój partner mało nie zrobił z tego wojny domowej, krzycząc, przeklinając i wyzywając Cię od najgorszych? A przecież jedyne co się stało to trochę słodkiej herbaty na obrusie. Inne dnia Twój szef zrobił Ci awanturę za mały błąd w raporcie. Dlaczego? Reakcja była zupełnie nieadekwatna do sytuacji, a co lepsze – Twój partner czy szef po 10 minutach jest już spokojny jak baranek i zachowuje się, jakby nic się nie stało.

Nie zastanawiałeś się kiedyś skąd biorą się takie zachowania? Otóż nas ludzi charakteryzują różne typy osobowości. Wyróżniamy cztery główne typy: melancholik, sangwinik, flegmatyk i uwaga, ten który w tym artykule interesuje nas najbardziej – choleryk.

Choleryk to zupełne przeciwieństwo flegmatyka. Osoba o takim typie osobowości ma silną tendencję do wiecznego niezadowolonego i agresji. Silnie przeżywa wszystkie swoje emocje. Choleryk chciałby być przywódcą, a od innych osób w swoim otoczeniu oczekuje podporządkowania się i uznania dla wszystkich jego działań. Reakcje takiej osoby są bardzo szybkie i zazwyczaj zupełnie nieprzemyślne. Zdarza się, że są osobami z kompleksami. Potrafią w złości i silnych emocjach wypowiedzieć wiele niemiłych słów, których później żałują. Próbują wszystkimi kierować, a kiedy ktoś nie chce się podporządkować, nie są z tego zadowoleni. Krzyczą denerwują się i wykazują agresję.

Czy ten opis nie przypomina Ci chociaż jednego Twojego znajomego? A może na co dzień żyjesz z taką osobą, co często jest mocno wycieńczające. Osoby, które mają taki problem, często wstydzą się tego i nie szukają pomocy u innych. A niestety bez wsparcia osób trzecich, nie dasz rady. Oddanie i trwanie przy takiej osobie wcale nie rozwiąże problemu.

Cholerycy z reguły są pracoholikami – praca pochłania ich całkowicie. Nastawiają się na dążenie do celu, dlatego też często nie mogą oderwać się od pracy by odpocząć. Bardzo irytujące dla innych może być to, że choleryk uważa, że zawsze ma rację. Uznaje z góry zdanie innych za błędne. Na słabości u innych osób patrzy z politowaniem i potrafi nimi tak manipulować, aby byli zupełnie tego nieświadomi. Choleryka można nazwać wręcz mistrzem manipulacji.

Na pewno nie raz w życiu zdarzyło Ci się, że ktoś z góry osądził Cię i poprawiał Twoje błędy. No więc… To właśnie cechuje choleryka, który nie potrafi obchodzić się z innymi ludźmi. Słowo ‚przepraszam’ to dla niego zupełna ostateczność, a nawet przejaw słabości.

A może Twój szef uważa, że nie popełnia żadnych błędów i nie ma wad? Cholerycy już od dziecka muszą zawsze wygrywać w każdej zabawie.

Jeśli natomiast czytając ten artykuł, widzisz w nim siebie, musisz widzieć, że taki typ osobowości nie przejawia tylko samych wad. Sprawdzisz się w pracy wymagającej szybkich decyzji, czy w sytuacjach, w których potrzebne jest natychmiastowe podjęcie decyzji. Dziedziny dla Ciebie to takie, które wymagają silnej kontroli i autorytetu.

A więc jaki typ osobowości reprezentujesz..?

Reklama

3 myśli w temacie “Typy osobowości – choleryk

  1. Zawsze uważałam, że jestem flegmatykiem. Opanowana, spokojna. Ale mieszkając z osobą o charakterze choleryka, też się taka stałam.. Łatwo się denerwuję, robię awantury o głupoty. To możliwe, że człowiekowi może się tak odmienić?

  2. Nie mam tego typu osobowości, ale z artykułu dowiedziałam się kilku rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam. np. że cholerycy z reguły są pracoholikami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s