Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości, MMPI

(Minnesota Multiphasic Personality Inventory, MMPI), jedna z najszerzej, a może nawet najszerzej stosowana skala oparta na samoocenie, służąca do diagnozy osobowości.

Jej pierwsza wersja, opublikowana w 1942 roku zawierała podstawowy zbiór 550 pozycji, z których każda była opisowym stwierdzeniem dotyczącym specyficznych odczuć lub zachowań, a zadaniem osoby badanej było wskazanie, czy się z nimi zgadza czy też nie.

Była ona pierwotnie skonstruowana jako kliniczne narzędzie diagnostyczne i zawierała osiem wbudowanych w nią skal, przeznaczonych do pomiaru większości powszechnie akceptowanych zespołów klinicznych.

Chociaż MMPI nie sprawdził się jako obiektywne klinicznie narzędzie oceny osobowości jak tego spodziewali się jego twórcy, to jednak okazał się nadzwyczaj użyteczny do  badań nad problemami społecznymi i osobowościowymi. Obecnie istnieje ponad 200 odrębnych skal do pomiaru takich cech i właściwości, jak lęk, siła ego, męskość-kobiecość, które zostały utworzone z pierwotnej puli stwierdzeń MMPI.

W odpowiedzi na krytykę, iż wiele stwierdzeń ma przestarzały charakter oraz ze względu na możliwość występowania tendencyjności w doborze stwierdzeń oraz błędów w konstrukcji skal, pod koniec lat 80. skala ta została uaktualniona, a sposób obliczania wyników został zmieniony tak, aby oddawał wyniki badania dużej, reprezentatywnej próby Amerykanów.

Poprawiona wersja zawiera 567 pozycji, z których każda jest jakimś stwierdzeniem dotyczącym własnej osoby i na które należy odpowiedzieć, czy jest prawdziwe, fałszywe lub czy trudno powiedzieć.

Obecna wersja zawiera 15 różniących się treścią skal, odnoszących się do różnych problemów psychologicznych, takich jak lęk, depresja, złość, trudności w kontaktach społecznych, problemy rodzinne itp. Istnieje wersja dla młodzieży oraz dla dorosłych.

Reklama

6 myśli w temacie “Wielowymiarowy Minnesocki Inwentarz Osobowości, MMPI

  1. Na Socjologii na uczelni miałem okazję być uczestnikiem takiego eksperymentu. Prowadzący przedstawił nam „uproszczoną” wersję powyższej skali i opowiedział, jak działa. Pamiętam, że byłem zdumiony skutecznością takiej formy oceny osobowości.

  2. Wiadomo,że od czegoś trzeba zacząć i nic na początku nie jest perfekcyjne. Ciekawe jak w dzisiejszych czasach sprawdza się ta skala i na ile jest dokładna 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s