Jak skutecznie wypocząć w wakacje?

couple-2308244_1280

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wakacje. Jest to czas na „naładowanie akumulatorów”, odpoczynek, relaks i zwolnienie chociaż na chwilę. Po całym roku pracy, obowiązków, gonitwy i stresu zaplanujmy swój urlop tak, aby wykorzystać go jak najlepiej. Jak zatem zaplanować wypoczynek, aby był skuteczny? Co zrobić, aby odpocząć, zdystansować się od codziennych obowiązków, problemów i zrobić to skutecznie?

Jak wiadomo, każdy z nas woli inną formę wypoczynku. Jedni lubią aktywnie spędzać czas, drudzy oddać się słodkiemu lenistwu. Podobnie jest z długością jego trwania, niektórzy wolą długie wakacje, inni zaś krótkie bądź nawet weekendowe wyjazdy. Jakie więc zasady warto zastosować planując urlop?

Już przygotowując się do wyjazdu warto znacznie wcześniej pozałatwiać ważne sprawy, pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu robiąc wszystko na ostatnią chwilę. Jeśli to możliwe zwolnić trochę tempo pracy, aby organizm mógł wyhamować i zmniejszyć stres. Będzie nam wtedy łatwiej i szybciej zacząć odpoczynek. Ważnym czynnikiem skutecznego wypoczynku jest też czas jego trwania. Czytając w wielu poradnikach jak też według opinii psychologów czas na odpoczynek nie powinien być za krótki, ale też nie za długi. Nie bez powodu w turystyce możemy zaobserwować propozycję turnusów tygodniowych lub dwu tygodniowych. Tydzień urlopu to czas uznawany za minimalny, aby móc zapanować nad stresem, najlepiej jednak przeznaczyć na wakacje dwa tygodnie. Jest to czas w którym jesteśmy wstanie wzmocnić nasz układ odpornościowy, zniwelować poziom kortyzolu i skutecznie wypocząć. Co ważne wydłużenie tego czasu, może już zacząć negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ zaczynamy już wracać myślami do domu, pracy i rodziny. Oczywiście bywa też tak, że nie możemy pozwolić sobie na tygodniowy urlop, wtedy warto wybrać się nawet na kilka dni. Już sama zmiana otoczenia i przerwanie rutyny sprawia, że poczujemy się lepiej.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto zastosować, aby nasz wypoczynek był lepszy jest zasada: „Rób to, na co masz ochotę”. Planując formę wypoczynku warto wybrać taką, która jest dla nas najbardziej zadowalająca. Jeśli skupimy na sobie więcej uwagi, to nie będzie nic złego. Wiadomo, że każdy ma inne oczekiwania i pójście na kompromis jest często nieuniknione, lecz aby urlop był udany, jest to ważne. Możemy oprócz wspólnie spędzanego czasu zaplanować sobie rozrywki indywidualne, wtedy każdy będzie zadowolony. Nie narzucajmy nikomu formy odpoczynku ponieważ jedna osoba potrzebuje spokoju i relaksu, a inna mocy wrażeń pobudzających wydzielanie adrenaliny. Chcąc dobrze wypocząć na urlopie pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu. Często na wyjeździe siedzimy do późnej nocy i kusimy się na wypicie drinka. Więc nawet jeśli zdarzy nam się taka sytuacja to następnego dnia zadbajmy o odpowiednią ilość i jakość snu. Przecież szkoda będzie omijać atrakcje z powodu zmęczenia i senności.

Pamiętajmy również, aby na ile to możliwe ograniczyć korzystanie z elektroniki, internetu i nie pracować w czasie urlopu. Skupienie się na chwili teraźniejszej pozwoli nam lepiej się zregenerować i zrelaksować. Zamiast patrzeć w ekran telefonu, doceniajmy drobne rzeczy wokół nas np. widok gór, morza, ciepły piasek, zieleń lub po prostu popatrzmy w niebo. Z pewnością pomoże nam to lepiej wypocząć, nabrać sił do działania, które często muszą wystarczyć do kolejnego lata. Tak więc, pozostaje mi życzyć udanych wakacji.

Reklama

Jedna myśl w temacie “Jak skutecznie wypocząć w wakacje?

  1. Mazury są tak pięknym, że jestem tam minimum raz w roku, aby wypocząć. Co prawda jazda zajmuje mi cały dzień, gdyż jadę ze Śląska, co jest bardzo męczące, ale warto! Jak tak sobie wspominam magię tamtejszej przyrody to bie pozostaje mi nic innego jak wynająć domek na Mazurach i pojechać tam w tym roku ponownie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s