Bycie Mamą.

mother-3389671_1280

O mamie można wiele mówić i pisać, ale czy wiadomo, jak być mamą zrelaksowaną? Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Czasem motywuje do działania, a czasem paraliżuje. Mama, zawsze zapracowana, zatroskana, uśmiechnięta mimo trudów lub zasmucona z bólem wyrytym na twarzy. Bycie mamą to wielki dar i źródło satysfakcji. Jednak, by radośnie przeżywać swoje macierzyństwo, trzeba tą radość świadomie budować. Zadanie jakie stoi przed mamą to między innymi nauczenie się radzenia z codziennym stresem i danie sobie czasu na zadbanie o siebie. Z reguły spotyka mamy poczucie winy, gdy zostawiają swoje dziecko pod opieką i idą na spotkanie z przyjaciółką, na siłownię, czy do kosmetyczki. A tak nie powinno być. Mama ogromną ilość czasu poświęca rodzinie, domowi i warto, by wygospodarowała tylko dla siebie trochę czasu. To nie jest egoizm, ale troska, by zrelaksowana chciała podejmować troski i radości jakie niesie nie tylko dzień, ale cała doba. Jak „być” tu i teraz, jak odciąć się od gonitwy myśli, pośpiechu i presji czasu, by osiągnąć spokój ducha? Pośpiech to fałszywa koncepcja, a alternatywnym zachowaniem może być uczenie się „bycia”. Warto np. na 30 sekund zatrzymać się i świadomie, głęboko oddychać. Można powtarzać tę czynność w każdej godzinie, bo nie wymaga to wiele, ale w porównaniu z czasem zmarnowanym, to znikoma ilość.

Badania neuropsychologiczne wykazują, że aby tworzyć, trzeba przeplatać działanie „byciem”. Jest to coś więcej niż odpoczynek, gdyż chodzi o moment zatrzymania naszego umysłu, o odrzucenie wiązki myśli bez znaczenia dla nas, a które zwyczajnie zaśmiecają głowę. Naukowcy dowiedli, że ok. 40 procent naszego działania jest nawykowe. Oznacza to, że reagujemy nie w sposób jakiego wymaga sytuacja, ale tak, jak byśmy chcieli. Wiele słów wypowiadanych do dziecka wprowadza zamęt zamiast wyciszenia. Często mamy chcąc coś wymóc na dzieciach używają okrutnych i nieodpowiednich słów. A tymczasem, warto powstrzymać się i nauczyć się jak wyrażać swoje niezadowolenie z szacunkiem i życzliwością do dziecka. Pomocne w tym mogą być różnego rodzaju warsztaty wychowawcze dla rodziców.

W takim momencie powinniśmy uwolnić się od poczucia winy, które w naszej kulturze jest powszechne, a nie wpływa na rozwój i uczenie się. Inna przeszkoda dla mam w „byciu” zrelaksowaną jest fakt, że nie dają sobie prawa do błędów. Tak, mamy chcą być idealne, ale dla nikogo nie jest to osiągalne. Oczywiście warto się starać, na ile możliwości pozwolą. Często bezradność kładzie na łopatki i nic na to nie jesteśmy w stanie poradzić. Mamo, bądź dla siebie przyjaciółką, a nie wiecznym krytykiem. Psycholog, podpowiada, że w każdym wieku można się zmienić, ale najpierw należy nauczyć się „być”. Życzliwość i łagodność dla siebie to dobry kierunek. Rozlewa się ona także na domowników i można wówczas doświadczyć bardziej przyjaznej atmosfery w domu. Celebrowanie momentów bycia razem jest autentyczną wartością. Warto, więc zrobić wszystko, aby takich chwil było w naszym życiu jak najwięcej.

Tak więc drogie mamy, pamiętajcie o sobie, bądźcie dla siebie życzliwe, wyrozumiałe, akceptujcie swoje momenty słabości bez poczucia winy. Dbajcie o siebie najlepiej jak potraficie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s