Kampania społeczna: Alzheimer bez tabu!!

Logo_alzheimer-04-1

Mamy styczeń, który kojarzy się nam w dwojaki sposób. Pierwsze co może przyjść na myśl to: Nowy Rok, nowe postanowienia, nowa ja, ale nie o tym dzisiaj pragnę debatować. W styczniu, a dokładnie 21 i 22 nasi staruszkowie obchodzą swoje święto, czyli Dzień Babci i Dziadka. Składając życzenia często powtarzany jest fakt, że zdrowie jest najważniejsze i tego właśnie pragniemy życzyć. Czy wiemy jak działać, pomóc, gdy nasi dziadkowie zaczynają zachowywać się niestandardowo? Kiedy powinniśmy dostrzec te pierwsze niepokojące sygnały?

Z roku na rok obserwujemy, że średni wiek wydłuża się i w naszym społeczeństwie jest coraz więcej seniorów w okresie późnej starości. Szacuje się, że średnio w Polsce kobiety osiągną 83,6 lat, a mężczyźni 77,5 lat już na rok 2030. Jak zadbać o jakoś życia seniorów?

Jedną z charakterystycznych chorób starczych są choroby otępienne, z których wywodzi się choroba Alzheimera. Zarezerwowana jest dla ludzi 65+, a pomimo to coraz częściej diagnozowana jest też u ludzi młodszych. Demencja charakteryzuje się zmianami neurodegeneracyjnymi mózgu o różnym stopniu nasilenia i różnym przebiegu procesu, który jest nieodwracalny. Dużym minusem jest fakt, że początkowy etap choroby Alzheimera przebiega tak łagodnie, że wręcz jest nie do wychwycenia w pierwszym stadium rozwoju. Na samym początku często można zaobserwować takie objawy jak: pogorszenie sprawności umysłowej, a w szczególności pamięci krótkotrwałej, uwagi, spostrzegania i myślenia. Chory ma problem ze znalezieniem odpowiedniego słowa, nazywaniem i znalezieniem przedmiotów, zauważa problem z orientacją w czasie i przestrzeni do takiego stopnia, że może się zgubić w miejscu dobrze mu znanym. Dostrzegalne są zmiany osobowościowe tj. pogorszenie się nastroju, stany depresyjne, których nie należy bagatelizować. Choroba może prowadzić do tego, że osoba nie będzie w stanie sama funkcjonować i wykonywać prostych codziennych czynności, jak ubieranie się czy higiena osobista.

Gdy dostrzeżemy niepokojące sygnały to zazwyczaj w pierwszej kolejności kierujemy się do lekarza rodzinnego. On po rozmowie z chorym i jego bliskimi kieruje dalej na diagnostykę właściwą do neurologa i psychiatry, którzy powinni wykonać diagnozę neuropsychologiczną z wykonaniem testów MMSE, TRZ, Kolorowy Test Połączeń CTT, Test Pamięci Wzrokowej Bentona, Montrealska Skala Oceny Funkcji Poznawczych (MoCA), Kalifornijski Test Uczenia się Językowego (CVLT), a nawet może zostać wprowadzona farmakologia.

To nie jest łatwy okres, bo często życie chorego i jego bliskich zmienia się o 180 stopni. Tym bardziej należy zadbać o zdrowie psychiczne. Jednym z miejsc wspierających jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera na ulicy Emilii Plater 47 w Warszawie. Placówka oferuje wsparcie wykwalifikowanego personelu z dużym doświadczeniem. Czynny jest telefon zaufania +48 22 622 11 22, a także realizowane są dyżury w każdy wtorek i czwartek. W te dni każda osoba może przyjść do ośrodka, w którym dostanie pomoc psychologiczną i zostaną rozwiane jej wszystkie wątpliwości, a także znajdzie odpowiedź na nurtujące ją pytania odnośnie choroby.

Jednocześnie ruszyła już kampania społecznościowa pt. „ALZHEIMER BEZ TABU” (www.alzheimerbeztabu.pl), której pomysłodawczyniami były studentki wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS wraz z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Głównym celem kampanii jest uzmysłowienie ludziom czym są choroby starcze, jak sobie z nimi radzić i gdzie szukać pomocy. Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu na prezent dla babci i dziadka to zapraszamy na bezpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne oraz na bezpłatne badania przesiewowe pamięci, które ocenią stan poznawczy naszych kochanych seniorów.

Pamiętaj, aby nie zapomnieć…

Olga Bieńkowska

 

 

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s