Mamy styczeń, który kojarzy się nam w dwojaki sposób. Pierwsze co może przyjść na myśl to: Nowy Rok, nowe postanowienia, nowa ja, ale nie o tym dzisiaj pragnę debatować. W styczniu, a dokładnie 21 i 22 nasi staruszkowie obchodzą swoje święto, czyli Dzień Babci i Dziadka. Składając życzenia często powtarzany jest fakt, że zdrowie jest najważniejsze i tego właśnie pragniemy życzyć. Czy wiemy jak działać, pomóc, gdy nasi dziadkowie zaczynają zachowywać się niestandardowo? Kiedy powinniśmy dostrzec te pierwsze niepokojące sygnały?
Z roku na rok obserwujemy, że średni wiek wydłuża się i w naszym społeczeństwie jest coraz więcej seniorów w okresie późnej starości. Szacuje się, że średnio w Polsce kobiety osiągną 83,6 lat, a mężczyźni 77,5 lat już na rok 2030. Jak zadbać o jakoś życia seniorów?
Jedną z charakterystycznych chorób starczych są choroby otępienne, z których wywodzi się choroba Alzheimera. Zarezerwowana jest dla ludzi 65+, a pomimo to coraz częściej diagnozowana jest też u ludzi młodszych. Demencja charakteryzuje się zmianami neurodegeneracyjnymi mózgu o różnym stopniu nasilenia i różnym przebiegu procesu, który jest nieodwracalny. Dużym minusem jest fakt, że początkowy etap choroby Alzheimera przebiega tak łagodnie, że wręcz jest nie do wychwycenia w pierwszym stadium rozwoju. Na samym początku często można zaobserwować takie objawy jak: pogorszenie sprawności umysłowej, a w szczególności pamięci krótkotrwałej, uwagi, spostrzegania i myślenia. Chory ma problem ze znalezieniem odpowiedniego słowa, nazywaniem i znalezieniem przedmiotów, zauważa problem z orientacją w czasie i przestrzeni do takiego stopnia, że może się zgubić w miejscu dobrze mu znanym. Dostrzegalne są zmiany osobowościowe tj. pogorszenie się nastroju, stany depresyjne, których nie należy bagatelizować. Choroba może prowadzić do tego, że osoba nie będzie w stanie sama funkcjonować i wykonywać prostych codziennych czynności, jak ubieranie się czy higiena osobista.
Gdy dostrzeżemy niepokojące sygnały to zazwyczaj w pierwszej kolejności kierujemy się do lekarza rodzinnego. On po rozmowie z chorym i jego bliskimi kieruje dalej na diagnostykę właściwą do neurologa i psychiatry, którzy powinni wykonać diagnozę neuropsychologiczną z wykonaniem testów MMSE, TRZ, Kolorowy Test Połączeń CTT, Test Pamięci Wzrokowej Bentona, Montrealska Skala Oceny Funkcji Poznawczych (MoCA), Kalifornijski Test Uczenia się Językowego (CVLT), a nawet może zostać wprowadzona farmakologia.
To nie jest łatwy okres, bo często życie chorego i jego bliskich zmienia się o 180 stopni. Tym bardziej należy zadbać o zdrowie psychiczne. Jednym z miejsc wspierających jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera na ulicy Emilii Plater 47 w Warszawie. Placówka oferuje wsparcie wykwalifikowanego personelu z dużym doświadczeniem. Czynny jest telefon zaufania +48 22 622 11 22, a także realizowane są dyżury w każdy wtorek i czwartek. W te dni każda osoba może przyjść do ośrodka, w którym dostanie pomoc psychologiczną i zostaną rozwiane jej wszystkie wątpliwości, a także znajdzie odpowiedź na nurtujące ją pytania odnośnie choroby.
Jednocześnie ruszyła już kampania społecznościowa pt. „ALZHEIMER BEZ TABU” (www.alzheimerbeztabu.pl), której pomysłodawczyniami były studentki wydziału psychologii Uniwersytetu SWPS wraz z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Głównym celem kampanii jest uzmysłowienie ludziom czym są choroby starcze, jak sobie z nimi radzić i gdzie szukać pomocy. Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu na prezent dla babci i dziadka to zapraszamy na bezpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne oraz na bezpłatne badania przesiewowe pamięci, które ocenią stan poznawczy naszych kochanych seniorów.
Pamiętaj, aby nie zapomnieć…
Olga Bieńkowska