Zjawisko wdzięczności jest wielowymiarowe i definiowane w różny sposób. Ten stan często rozumiany jest jako emocja, czyli intensywna i stosunkowo krótkotrwała reakcja psychofizjologiczna na bycie obdarowanym przez inną osobę. Wdzięczność jest przyjemną emocją, która wyraża uznanie dla kogoś, kto uczynił coś dobrego dla nas i wyzwala pozytywność. Często zaczynamy czuć wdzięczność w sytuacjach, gdy ktoś jest wobec nas uprzejmy, pomocny, słucha nas, pomaga nam, dba o nas. Dzięki takiej osobie możemy się czuć poruszeni, radośni i szczęśliwi. Wdzięczność sprawia, że myślimy dobrze o innych i trudno ją wymusić. Pojawia się, gdy ktoś zrobi coś dla nas, a my ocenimy to jako uczynione z serca, z poświęcenia.
Można zadać sobie pytanie, jaką rolę odgrywa odczuwanie wdzięczności w naszym życiu i czy jest potrzebne? Okazuje się, że pozwala docenić to co mamy, nawet rzeczy małe i oczywiste. Według psychologów jest czynnikiem wpływającym na nasze szczęście, radzenie sobie ze stresem i budowanie lepszych relacji z innymi. Wdzięczność zbliża ludzi i pozytywnie na nich wpływa, choć zdarzają się też inne teorie. Niestety wielu z nas ma problem z jej okazywaniem i jej przyjmowaniem. Dlaczego tak się dzieje? Często ma na to wpływ sytuacja z dzieciństwa, gdy wymuszamy na dziecku tą reakcję np.: „podziękuj ładnie cioci”. Czujemy wtedy nakaz wzajemności. Ktoś nam coś podarował, a my musimy się zrewanżować. A może lepiej wtedy zapamiętać ten miły gest, uśmiechnąć się i dać buziaka. Nie zawsze warto być nadmiernie wylewnym w podziękowaniu. Wdzięczność to uczucie, które lepiej celebrować łagodnie i z wyczuciem, wtedy lepiej smakuje. Są teorie, według których warto codziennie „trenować wdzięczność”. Pomaga to w odczuwaniu większej radości, spokoju i przyczynia się do powodzenia w życiu. Możemy np. codziennie wieczorem pomyśleć o rzeczach, które posiadamy: zdrowiu, pracy, przyjaźni i starać się być za to wdzięcznym. Podobno im częściej ją wyrażamy, tym dla nas lepiej. Według niektórych badań jej okazywanie zmniejsza podatność na depresję, lęki, poczucie samotności i odczuwanie zazdrości. Przeżywanie wdzięczności pozwala skupić się na pozytywnych stronach życia, ma zbawienny wpływ na naszą samoocenę oraz pomaga radzić sobie z problemami. Emocja ta i oparte na niej ćwiczenia motywacyjne zdobywają coraz większą popularność, są też badane przez naukowców, którzy dostrzegają dobroczynne skutki tej praktyki dla zdrowia fizycznego.
Zastanówmy się więc, być może warto zacząć celebrować wdzięczność? Mając na przykład zły dzień, zatrzymać się na chwilę i zastanowić się ile mamy w życiu rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Dostrzegajmy co mamy cennego, a to wprawi nas w dobry nastrój. Powodzenia.