Jak stać się nieszczęśliwym? – krótki poradnik

W mojej pracy psychologa często spotykam osoby, które mają różne problemy i zaburzenia oraz doświadczają traumy na wielu płaszczyznach życia. Często są nieszczęśliwe.

Dla każdego szczęście oznacza coś innego. Inaczej sprawa wygląda z nieszczęściem. Je łatwiej określić. Gdy ktoś jest nieszczęśliwy lub my sami, to łatwo i szybko się w tym orientujemy. Twierdzi tak dr Travis Bradberry, znany na całym świecie ekspert ds. inteligencji emocjonalnej, autor książki „Inteligencja Emocjonalna 2.0”. Zwraca on uwagę, że według badań to właśnie nasze nawyki i sposób myślenia w 50 proc. wpływają na poczucie szczęścia. Czyli sytuacje jakie nas spotykają, choroby, problemy mają wpływ na nasze samopoczucie, ale to nasze nawyki powodują często, że czujemy się nieszczęśliwi i tkwimy w tym. O ile trudne sytuacje z czasem mijają, to nawyki jedynie się nasilają.

W artykule tym opowiem jakie nawyki najczęściej zatruwają nam życie, abyśmy mogli je zidentyfikować, a następnie wykorzenić (jeśli chcemy realnej zmiany samopoczucia). Niestety doświadczam również, że próby zmiany nawyków i uświadamiania sytuacji, w jakiej znajduje się klient, spotykają się często z agresją i obwinianiem o brak empatii, jakby cierpienie było sensem jego życia. Dla tych osób jest ten poradnik, by mogły udoskonalić swoje sposoby czucia się nieszczęśliwym. Jeśli jednak mamy ochotę czuć się lepiej, proponuję robić dokładnie odwrotnie.

Często czujemy się smutni, niespokojni lub źli i nie wiemy dlaczego. Być może z powodu rozczarowania pewnymi niekorzystnymi codziennymi sytuacjami. Jeśli częściej skupiamy się na przeszkodach, problemach i trudnościach, które uniemożliwiają nam działanie, sprawdźmy nasze negatywne nawyki i pomyślmy jak je zmienić, by stać się odpowiedzialnym za swoje życie i szczęście. Świadomość ich istnienia jest pierwszym krokiem do zmiany.

Czego więc nie robić, by nie czuć się nieszczęśliwym?

Środowisko życia, jak np.: rodzina, dom czy praca, mają o wiele mniejszy wpływ na nasze poczucie szczęścia niż nasza mentalność – twierdzi LinkedIn dr Bradberry. Badania z Uniwersytetu Kalifornii wynika, że geny i warunki życia są odpowiedzialne za ok. 50 proc. poczucia szczęścia – reszta to kwestia mentalności i nawyków.

Zazwyczaj nieszczęście powoduje, że wpadamy w pewną pułapkę. Nie osiągamy sukcesów a poczucie nieszczęścia tylko się pogłębia. Jak wyjaśnia dr Travis Bradberry, niektóre nawyki są dla nas bardziej szkodliwe niż inne. Zwrócimy uwagę na niżej omówione negatywne nawyki niszczące życie, ponieważ mają one istotny wpływ na nasze samopoczucie i przyszłość.

Poniżej przedstawię te, które najsilniej budują w nas poczucie nieszczęścia.

Czekanie na przyszłość

Mówienie sobie „będę szczęśliwy, gdy…”,to nie jest dobre założenie- twierdzi dr Bradberry. Stawiamy wtedy warunek, który ma sprawić, że poprawi się nasz nastrój. Tyle, że spełnienie go może nie nastąpić, a co za tym idzie, nadal będziemy tkwić w przykrym stanie. Dlatego lepiej nie tracić czasu na myślenie w ten sposób. Spróbujmy poczuć się szczęśliwym w obecnej chwili, bo nie mamy żadnej gwarancji wymarzonej przyszłości.

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na próbie pozyskania rzeczy

Pewne jest, że osoby żyjące bardzo ubogo odczuwają wzrost poczucia szczęścia, gdy polepszają się ich warunki finansowe. Zauważono jednak, że przy osiągnięciu pewnego progu stabilności finansowej takie zjawisko zanika. Dr Bradberry podkreśla znaną tezę, że pieniądze nie czynią nas szczęśliwymi. Zwraca on uwagę na to, że gdy będziemy gonić za rzeczami, prawdopodobnie będziemy nieszczęśliwi z dwóch powodów. Szybko się okaże, że gdy już dostajemy rzecz, którą chcieliśmy, nie przynosi ona nam tyle szczęścia, ile się spodziewaliśmy i nadal jesteśmy nieszczęśliwi. A po drugie, może się okazać, że pozyskaliśmy tę rzecz kosztem czegoś, co rzeczywiście mogło nas uszczęśliwić. Można tu wymienić np.: spotkania z przyjaciółmi i z rodziną, realizowania swoich pasji.

Siedzenie w domu

Dr Bradberry wyjaśnia, że pozostawanie w domu i unikanie ludzi, wtedy gdy czujemy się nieszczęśliwi, to wielki i częsty błąd. Zamykanie się w domu, gdy jesteśmy smutni, to jeden z nawyków niszczących w nas poczucie szczęścia.

Postrzeganie siebie jako ofiary

Obserwacje doktora wskazują, że nieszczęśliwi ludzie postrzegają siebie jako tych, będących na przegranej pozycji. Takie podejście prowadzi do poczucia beznadziei i bezradności, co w efekcie mocno zmniejsza próby podjęcia działań, aby cokolwiek zmienić w swoim życiu. Myślenie, że to życie się na nas uwzięło, ucina nam skrzydła. Oczywiście, że czasami mamy prawo być smutni i zdołowani, ale ważne jest, by nie pozwolić wpłynąć takim uczuciom na nasze postrzeganie świata.

Pesymizm i narzekanie

Według dr Bradberry pesymizm nie tylko niszczy nas, ale działa też jak samospełniająca się przepowiednia. Oczekiwanie złych rzeczy, zwiększa prawdopodobieństwo napotkania czegoś złego. Trudno pozbyć się pesymistycznych myśli, ale może pomóc, gdy uświadomimy sobie ich nielogiczność. Trzeźwe spojrzenie na fakty doprowadzi do lepszych wniosków. Kiedy powtarzamy jakąś czynność, dochodzimy niemal do perfekcji. Niestety może tak być również z narzekaniem, które dr Bradberry określa jako „utwierdzające negatywne przekonania”. Mówiąc potocznie narzekanie „wchodzi w krew” i w efekcie po jakimś czasie widzimy, że łatwiej nam być negatywnymi niż pozytywnymi, niezależnie od tego, co się dzieje wokół. Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza tzw. hipokamp czyli część mózgu odpowiedzialną m. in. za rozwiązywanie problemów, inteligencję i pamięć. Regularne narzekanie po prostu niszczy mózg a inni ludzie mogą nas niestety nim zarazić.

Myślenie, że życie jest trudne

Gdy byliśmy dziećmi z pewnością słyszeliśmy, że musimy ciężko pracować, aby zarobić na życie, że nic nie jest nam dane za darmo. Życie nie jest łatwe, ale przecież ludzie nie cierpią cały czas. Nawet ci, którzy przeżyli jakiś koszmar mogą pójść do przodu i cieszyć się wydarzeniami, które przynosi każdy dzień. Możliwe, że za często koncentrujemy się na negatywnych rzeczach i nie zauważamy prostoty spraw. Ponadto, jeśli mówimy, że “życie jest trudne”, dajemy sobie wymówki, by stać bezczynnie zamiast rozwiązywać problemy. Nawyki takie sprawiają, że ciągle czujemy się nieszczęśliwi.

Porównywanie się z innymi

Jeśli nieustannie porównujemy się do innych ludzi – czas przestać, radzi dr Travis Bradberry. Takie myślenie może przynieść odwrotny efekt i nie doprowadzi nas do szczęścia. Szczegół tkwi w tym, że zawsze może możemy spotkać kogoś, kto będzie miał więcej. Każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny i to czyni nas wspaniałymi, nie zaś porównywanie się do innych. Porównania są czasem pomocne np., gdy musimy podjąć ważną decyzję. Jednak w większości przypadków porównywanie się z innymi jest negatywne i utrudnia życie. W społeczeństwie zachodzi pewna równowaga, jeden ma talent do tańca, inny do podnoszenia ciężarów itd. Nie czujmy się gorsi od innych, nie pomniejszajmy swoich osiągnięć ani nie uważajmy, że nasze problemy są większe niż problemy innych ludzi.

Perfekcjonizm

Perfekcjonista to ktoś, kto sam nie robi wszystkiego doskonale ale chce, aby wszystko wokół niego było perfekcyjnie. Bycie perfekcjonistą negatywnie wpływa na nasze życie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ:

Nie czerpiemy radości z robienia czegoś.

Nie przyznajemy się do błędów.

Chcemy mieć wszystko pod kontrolą.

Zbyt wiele wymagamy od siebie i od innych osób.

Popadamy w skrajności.

Dobrze jest dążyć do doskonałości lub szukać doskonałości w tym, co robimy. Problem leży w sposobie radzenia sobie z danymi sytuacjami. Negatywna strona perfekcjonizmu objawia się stresem, złym nastrojem, podczas wykonywania zadania czy projektu. Boimy się, że popełnimy błędy.

Nieumiejętność przebaczania

Emocje towarzyszące brakowi przebaczenia innym czy sobie, zamieniają się z czasem w gorycz i nieszczęście. Trzeba wybaczać, by uzdrawiać siebie i relacje z innymi. Inni też mogą popełniać błędy. Prawdziwe przebaczenie przynosi wielką ulgę.

Prokrastynacja

Prokrastynacja to jeden z nawyków negatywnie wpływających na nasze życie, ponieważ nie pozwala skończyć żadnego zadania. Zawsze będzie coś zaległego do zrobienia. Nagminne odwlekanie wykonywania zadań może stać się codziennością. Lęk przed porażką i brak wiary w swoje możliwości prowadzi do gromadzenia się lawiny przekładanych spraw. Jeśli chcemy zmienić to nastawienie, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zrozumieć przyczynę takiej postawy. Nie wiemy od czego zacząć? Może brak nam narzędzi do rozwiązania problemu.

Częste odczuwanie poczucia winy

Poczucie winy może być naszym groźnym wrogiem i może utrudnić życie na wiele sposobów. Uwolnienie się od poczucia winy sprawi, że staniemy się wolnymi i szczęśliwymi ludźmi. Ważne jest uczyć się na błędach, a nie się nimi zamartwiać.

Dlaczego warto zmienić nawyki?

Dr Bradberry, uważa, że zmiana nawyków życiowych to jeden z najważniejszych elementów bycia szczęśliwym! Tyle możemy przecież dla siebie zrobić. Nasze szczęście sprawi, że inni, ci dookoła, też mają większą szansę być szczęśliwymi.

Życzę wszystkim czytelnikom wiele szczęścia, uzyskanego poprzez pozbycie się jak największej ilości toksycznych „nawyków nieszczęśliwych ludzi”. Powodzenia.

mgr Agnieszka Idźkowska-Guz

psycholog

Jedna myśl w temacie “Jak stać się nieszczęśliwym? – krótki poradnik

  1. Będą już dojrzałą kobietą, zrozumiałam co wcześniej robiłam bez sensu. Perfekcja wyniesiona z domu i porównywanie się do innych, oczywiście ja zawsze byłam na tej „gorszej” pozycji. Wiele lat dochodziłam do tego, co mnie niszczyło powoli od środka. Teraz potrafię cieszyć się chwilą, zwolnić i nie mieć pretensji do siebie, potrafię zrezygnować z czegoś co przynosi stres. Pozdrawiam serdecznie 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s