Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

ghost-1280683_1280

Wielu z nas ma osobę którą kocha. Gdy rozstajemy się z ukochaną osobą czujemy tęsknotę, lecz ostateczna strata bliskiej osoby jest nieporównywalnie bardziej bolesna od każdej tęsknoty. Zadajemy wtedy sobie pytanie – Jak sobie poradzić ze śmiercią bliskiej osoby?

Często wtedy ogarnia nas poczucie smutku, gniewu, lęku, bezsilności oraz zadajemy sobie pytanie „dlaczego do tego doszło”? Odczuwamy silne emocje i uczucia, co powoduje, że mamy kłopoty z pracą czy nauką. Trudno nam się skoncentrować. Możemy mieć poczucie pustki oraz odczuwać ból, poczucie winy, żal. Bardzo silnie przeżywamy tę stratę zwłaszcza w sytuacji, gdy do śmierci doszło niespodziewanie.

Może wystąpić duża pokusa, by jak najszybciej przejść nad tym porządku, do dnia codziennego. Ale nie jest to dla nas dobre, gdy tak zrobimy. Oczywiście w różny sposób będziemy przeżywać żałobę, w zależności od tego jak bliska była nam ta osoba i jakie relacje nas z nią łączyły. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że okres żałoby jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i sposobu funkcjonowania w przyszłości.

Obserwacja osób przeżywających ten stan pozwoliły ustalić, że żałoba ma swoje etapy i dobrze jest im się poddać, by łatwiej pogodzić się ze stratą bliskiej osoby.

Etapy przeżywania żałoby:

Szok, otępienie, zaprzeczanie

W początkowym etapie trudno jest uwierzyć w to, co się stało. Często w takiej sytuacji można mieć wrażenie odrealnienia, jakby grało się filmie. Możemy mieć problem by przypomnieć sobie, co się wtedy zdarzyło.

Żal, tęsknota, ból

To czas gdy uświadamiamy sobie realność przeżytej tragedii. Już wiemy, że śmierć bliskiej osoby to fakt. Powoduje to ogromny, trudny do zniesienia ból przepełniony żalem i smutkiem. W tym etapie oprócz tęsknoty i smutku może pojawić się też złość do ukochanej osoby, za to, że odeszła. Jest to trudna do przeżywania mieszanka emocji i warto spotkać się z psychoterapeutą, aby ten pomógł to przepracować i unieść.

Dezintegracja życia

Wiele elementów naszego życia było związanych z utraconą osobą. Początkowo przeżywa się to bardzo silnie, jakby nastąpił koniec świata. To po trosze prawda. To koniec świata jaki znamy. Od tej chwili bardzo wiele jego elementów będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Reorganizacja życia

Pomału z chaosu porozbijanych elementów, jak z klocków, układamy nową rzeczywistość już bez bliskiej osoby. Możemy wspominać ją i wspólnie przeżyty czas oraz integrować te wspomnienia z naszymi obecnymi doświadczeniami. Może się zdarzyć, że będziemy powracać do wcześniej przeżytych etapów żałoby, jednak będą one trwały krócej i coraz łatwiej będziemy powracać do nowego porządku własnego świata.

Jak najlepiej poradzić sobie w trakcie żałoby?

Zaakceptować stratę

By zachować zdrowie warto pogodzić się ze śmiercią bliskiej nam osoby, przyznać, że do niej doszło i nic w tej kwestii nie można już zrobić.

Pozwolić sobie na przeżywanie straty

Dobrze jest żałobę „przepracować”, czyli pozwolić sobie na przeżywanie emocji z tym związanych oraz zaakceptować, że są one naturalne i na miejscu. Pomoże nam w tym wsparcie bliskich. Nie warto robić sobie wyrzutów sumienia i obarczać winą za błędy. Które jakoby popełniliśmy w trakcie życia zmarłego. Warto za to przypominać sobie miłe chwile, o których chcielibyśmy pamiętać i być cierpliwym. Wszystko ma swój czas i czas żałoby też kiedyś się skończy. Nie da się tego przyspieszyć.

Rozpocząć układanie życia bez utraconej osoby

Warto podejmować aktywności samodzielne lub z innymi osobami. Czasami trzeba dokonać wielu zmian w swoim życiu, nauczyć się nowych rzeczy, czy udać się w nowe miejsca. Warto przezwyciężać lęk, że się nam nie powiedzie i próbować dalej. Wsparcie innych jest nieocenione i dobrze jest z tego korzystać.

Wykreować swoje nowe życie

Być może już wiele rzeczy nigdy nie będzie takie jak poprzednio, ale pewnie istnieje wiele nowych i ciekawych aktywności, w jakie możemy się włączyć i uczynić to częścią naszego nowego życia. To trudne zadanie, ale większości osób z czasem się udaje. Cieszą się światem, angażują w nowe inicjatywy. To długi etap. Zakończony, gdy wspomnienie zmarłej osoby nie będzie odbierało mam szczęścia.

Nie każdy jednak samodzielnie poradzi sobie z przeżyciem żałoby. Może nam wtedy pomóc psycholog.

Pomoc psychologiczna w żałobie

Żałoba jest stanem, jaki większość osób przeżyje w ciągu swojego życia. Najczęściej mimo początkowego bólu i żalu będzie potrafiło poprawnie zintegrować emocje i ułożyć swoje życie na nowo. Jednak zdarza się, że czasem dochodzi do zaburzenia zwanego powikłaną żałobą. Wtedy pojawiają się stany i reakcje, które sprawiają, że przeżywający to człowiek zamiast dochodzić do siebie i dostosować się do straty doświadcza coraz trudniejszych stanów czy emocji. Wtedy lepiej jest udać się po pomoc psychologiczną.

Alarmujące powinny być dla nas poniższe reakcje:

  • Izolowanie się, wycofanie z życia.

  • Trwające ponad 6 miesięcy nie zmniejszające się silne cierpienie oraz stałe poczucie straty.

  • Poczucie trudność nie do pokonania, by sobie poradzić w życiu,

  • Trudności w wykonywaniu pracy czy codziennych obowiązków.

Jeśli doświadczamy powyższych stanów, warto wtedy rozważyć podjęcie psychoterapii wspierającej, gdy to terapeuta stanie się osobą pomagającą pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, przejść proces akceptacji straty i zbudować nowe satysfakcjonujące życie.

Agnieszka Idźkowska – Guz

psycholog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s