Język obcy w przedszkolu – Czy warto tak wcześnie rozpoczynać edukację dziecka?

learn-2706897_1280

Często język obcy gości w przedmiotach nauczania już w przedszkolu (czy nawet w żłobku). Rodzice zastanawiają się – „Czy warto tak wcześnie rozpoczynać edukację dzieci w tym zakresie?”

Obecnie prawie dwa miliardy ludzi na świecie mówi już w języku angielskim. Obserwujemy na każdym kroku, że otaczają nas ludzie, którzy posługują się tym językiem. Także angielskojęzyczne: napisy, instrukcje, reklamy, piosenki możemy usłyszeć i zobaczyć praktycznie wszędzie w przestrzeni publicznej. Młody człowiek, który wchodzi w świat, musi już umieć porozumiewać się z innymi. Rodzice mają jednak coraz większą świadomość potrzeby edukacji języków obcych swoich pociech. Często jednak zadają sobie i innym pytanie – „Kiedy zacząć?”

Specjaliści mówią, że jak najwcześniej. Nauka języka ma sens od najmłodszych lat. Edukacyjnie dziecko jest jak „gąbka”, bo łatwo chłonie nowości. Wielu dorosłych, znających język obcy, ma barierę psychologiczną przed rozmową. Nie należy, więc odkładać edukacji swoich pociech na potem, myśląc, że jest za wcześnie, lub że dziecko słabo jeszcze mówi po polsku. Ono samo z siebie nie poczuje też chęci komunikowania w obcym języku. Dlatego potrzebna jest mądra interwencja pedagogiczna. Sukces jest możliwy do osiągnięcia dzięki nieustannym ćwiczeniom i powtarzaniu. Byłoby ideałem, gdyby dzieci już w grupie przedszkolnej słyszały od swego wychowawcy polecenia, zachęty, pochwały w języku angielskim. Te godziny nauki, które zapewnia placówka to niezbędne minimum. Żeby dzieci więcej zapamiętały i oswoiły się z językiem potrzebne jest codzienne posługiwanie się nim. Wychowawcy przedszkolni mogą mieć obawy np. przed tym, że ich akcent nie będzie odpowiedni. Jednak na tym etapie nauki najważniejsze jest zrozumienie, bo akcent ludzie na całym świecie mają różny. Prócz korzystania z języka w placówce edukacyjnej świetnie byłoby wprowadzić naukę języka również w domu, o ile to możliwe. Być może niebawem stanie się standardem dwujęzyczne przedszkole, czy taka zerówka. Wtedy dosyć szybko język obcy, nie będzie już „obcy”.

Starajmy się umożliwiać dzieciom tą edukację i przygotowywać wychowawców do bycia towarzyszem na drodze nauki języka obcego. Jak widać język obcy w przedszkolu to dobry pomysł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s