Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc dla dzieci?

easter-4090164_640

Wiosna roku 2020 w szczególny sposób zapadnie w naszą pamięć z powodu wielu zmian i tragicznych sytuacji, jakie spowodowała epidemia. Rodzi się pytanie jak będą wspominały tegoroczną Wielkanoc dzieci?

Po raz pierwszy w historii, jaką pamiętamy, odwołane są msze święte i zamknięte kościoły. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret z zaleceniami dotyczącymi obchodów Wielkiego Tygodnia. Biskup może odprawiać liturgie Triduum Paschalnego w katedrze, a księża diecezjalni w swoich parafiach, bez fizycznej obecności wiernych, którzy w tym czasie mogą jedynie oglądać cyfrowe transmisje w swoich domach. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie czekają katolików w związku z epidemią. Część nabożeństw będzie przeniesiona na inny termin, niektóre rytuały pominięte (mycie nóg, Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, poświęcenie ognia), zaś Liturgia Męki Pańskiej odprawiana ma być w intencji chorych, oraz zmarłych w czasie pandemii. Ale chyba najbardziej wymierną zmienną dla dzieci będzie brak sobotniej wyprawy do kościoła ze święconką. W tym roku, bowiem nie będzie święcenia potraw.

Podobnie jak władze kościelne swoje zalecenia w sprawie zachowania się w dniach świątecznych wydały władze świeckie. Rekomendacja rządu jest jedna – aby w święta zrezygnować z podróży i pozostać w domu.

Podniosły, wesoły nastrój Świąt Wielkiej Nocy zastąpił niepokój i lęk. Rodzinne spotkania – izolacja. Nie będzie wielu rodzinnych zwyczajów, śmigusa-dyngusa czy poobiednich spacerów. Być może dzieci nie zobaczą swojej dalszej rodziny – dziadków, krewnych czy innych bliskich; coroczny wyjazd do babci w tym roku został odwołany. A może rodzina korzystała z kilku wolnych dni by wypocząć. Wyjeżdżała na ten czas na działkę, do hotelu by pospacerować i pozwiedzać. W roku 2019 jednymi z najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w Google w czasie około-świątecznym było: Wielkanoc 2019 agroturystyka, Wielkanoc na morzem, Wielkanoc w górach. W tym roku wiele rzeczy będzie inaczej. Hotele nie przyjmują gości, obowiązuje zakaz wychodzenia z domu nawet na spacer. Jak w takich warunkach spędzić Wielkanoc z dziećmi?

Już widać zmiany. Z powodu kwarantanny wielkanocne kartki świąteczne wracają do łask. Warto je wypisać i wysłać bliskim, aby chociaż mieli namiastkę wspólnych chwil. Dzieci mogą mieć wiele radości z wypisywania, kolorowania. Wiem, że wizyta na poczcie też może być ryzykowna, ale można je wręczyć bliskim potem, jako wyraz pamięci dzieci o nich. To będzie cenna pamiątka. Może będzie w końcu czas na wspólne gotowanie, malowanie jajek. Może po raz pierwszy tata czy mama będą w domu przed świętami. Wystarczy pogrzebać w internecie by na wielu stronach znaleźć niezwykłe pomysły na wspólną zabawę. Zobaczcie jak można pogodzić dobrą zabawę z dbaniem o lepszy świat. Mnie szczególnie urzekły pomysły na ekologiczne dekoracje. Wykorzystujemy to, co mamy. Nie zaśmiecamy świata kupowaniem dekoracji, które zaraz po świętach wylądują w koszach na śmieci.

https://ekodziecko.com/category/prace-plastyczne/wielkanoc-prace-_plastyczne.

Mam nadzieję, że tegoroczna Wielkanoc dla dzieci będzie, mimo wszystko, przyjemna i spokojna.

Agnieszka Idźkowska-Guz

psycholog

Reklama

Jedna myśl w temacie “Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc dla dzieci?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s