Koronaferie – wpływ na dzieci i młodzież.

classroom-2093743_640

W związku z pandemią zakażeń koronawirusem szkoły zaprzestały działalności w swoich placówkach (podobnie jak wiele innych organizacji, w tym sklepów czy zakładów pracy), a młodzież nazwała ten czas koronaferie.

Zagrożenie epidemiologiczne i ograniczenia oraz restrykcje z tym związane sprawiły, że praktycznie wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji. Nikt nie wie, co będzie się działo dalej i ile taki stan potrwa. Większość z nas boi się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Dzieci i młodzież też doświadczają jej przykrych konsekwencji, bo przerwa w szkole nie okazała się tak upragnionym przez nich czasem wolnym.

Pamiętam te okrzyki radości jak ogłoszono zamknięcie szkół. Mija dopiero parę dni, a atmosfera staje się napięta. Każdy odpowiedzialny rodzic pilnuje, aby jego dziecko przebywało w domu i nie spotykało się ze znajomymi. Ale ta sytuacja, źle wpływa na dzieci, a to dopiero jej początek. Napięcie wśród nastolatków z powodu zmian i braku stabilności jest ogromne. Na co dzień aktywni i towarzyscy, teraz muszą siedzieć w domu bez kontaktu z rówieśnikami. Ich cały poukładany i zorganizowany świat legł w gruzach. Rutyna, mimo że nudzi to daje poczucie bezpieczeństwa. Teraz to wszystko zostało mocno zaburzone.

Problemem stała się też zdalna nauka w niektórych placówkach. Wiadomo, że nie jest to czas wolny i należy się w trakcie niego uczyć, ale wszystko w granicach rozsądku. Jest to nowa sytuacja zarówno dla nauczycieli jak i dzieci, więc należałoby dopracować zasady zdalnej nauki. Na dzień dzisiejszy jest dużo sygnałów, że jedne dzieci dostają ogromne partie materiału do samodzielnego przerobienia, ale są też szkoły, które nic nie zadają. Nawet zorganizowanym dzieciom robienie tych zadań często zajmuje bardzo dużo czasu, ponieważ przerabianie nowych rzeczy samodzielnie jest dużo trudniejsze. Młodzi ludzie zaczynają się buntować, stają się nerwowi. A ponieważ nie mają, gdzie tych emocji rozładować, dochodzi do wielu konfliktów, tak w domach, jak i w mediach internetowych. Pamiętajmy również, że to My dorośli powinniśmy im ułatwić ten trudny dla nich czas i wykazać się większą wyrozumiałością.

Jak przetrwać koronaferie?

Warto zaplanować i zorganizować sobie czas. Wyznaczyć porę na naukę, aktywność fizyczną, rozrywkę i chwilę dla rodziny; ograniczyć ciągłe oglądanie informacji, ponieważ sprzyja to większemu napięciu i oczywiście bardzo ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny.

Odczuwanie stresu jest zrozumiałe w zaistniałej sytuacji i nie ma, co tego ukrywać. Jeśli kogoś jednak sytuacja przerasta i potrzebuje pomocy, warto by powiedział o tym bliskim lub poprosił o fachową pomoc psychologiczną. Wiele placówek na czas kwarantanny prowadzi terapie online. Wszystkim życzę by koronaferie były dla nich bezpieczne i najbardziej jak się da spokojne.

Izabela Ułanowska

4 myśli w temacie “Koronaferie – wpływ na dzieci i młodzież.

  1. Ważne, dzieci nie spędziły tego czasu głównie przy komputerze. Czas szybko mija, łatwo się zapomnieć. Planowanie czasu na różne aktywności – dobry pomysł.

  2. Jest to trudny czas dla zarówno dla rodzicow i dzieci. Warto zastanowić się jak najlepiej zorganizować sobie dzień. Myślę że w dni powszednie należy zachowywać stały ustalony rytm i trzymać się tych zasad. Ważne jest też czas na odpoczynek i przyjemności. Życzę wszystkim, żeby się wspierali i dali sobie akceptację na przeżywane tego okresu „po swojemu”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s