Koronawirus – Czy warto się bać ?

corona-4893276_640

Koronawirus – nieproszony gość, który budzi dziś lęk i niepewność. Muszą się nim zajmować naukowcy, lekarze, choć mają pełne ręce pracy z wirusami, które towarzyszą nam od lat np. z grypą. Koronawirus o nazwie Sars- CoV-2 jest dla wszystkich nowy i nieznany. Świat zastanawia się jak się przed nim obronić i jak go pokonać. Te lęki i obawy to tematy, z którymi na co dzień w swoim gabinecie spotyka się psycholog.

Światowa Organizacja Zdrowia dzieli się ze społeczeństwem, wiedzą, którą na ten temat posiada. Ta wiedza może pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie i zabezpieczyć przed paniką, związaną z możliwością pojawienia się wirusa w Polsce. Bowiem „nie ulec panice” – to pierwsze zalecenie tej organizacji.

WHO wyjaśnia, że podstawowe objawy Koronawirusa to: gorączka, suchy kaszel i trudności z oddychaniem. Mogą pojawić się również bóle mięśni i ogólne zmęczenie. Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli wtedy, gdy chory mówi, kaszle lub kicha. Nie wiadomo na razie jak długo wirus może przeżyć. Dlatego szczególne zalecenia dotyczą mycia i dezynfekcji rąk. Ta prozaiczna czynność jest tak ważna, że obniżyła ryzyko zachorowań na SARS ok 30-50 proc. Ciepła, bieżąca, woda i mydło to nasi sprzymierzeńcy.

Wiele osób pyta w aptece o maseczki. Osoby zdrowe, lub bez omawianych objawów nie muszą ich nosić. Powinny zakładać je wtedy, gdy opiekują się osobą chorą, lub gdy zauważą pierwsze niepokojące symptomy. WHO przypomina, że maseczki są skuteczne w obronie przed wirusem, jedynie wtedy, gdy są połączone z innymi metodami profilaktyki tj. częstym myciem rąk czy ich dezynfekcją. Jeśli przyjdzie konieczność założenia maseczki należy postępować wg schematu:

-mycie i dezynfekcja rąk,

-szczelne przykrycie ust i nosa,

-nie dotykanie maski podczas noszenia, a w przypadku dotknięcia natychmiastowe umycie, zdezynfekowanie rąk,

-po zdjęciu wyrzucenie maski do kosza, zamkniętego pojemnika.

Inna dobra rada dotyczy kichania i kasłania. Nie należy tego robić w dłonie, ale w zgięcie łokciowe. Niedobre jest używanie chusteczek materiałowych. Jednorazowe sprawdzają się o wiele lepiej. Dalej WHO zaleca, aby trzymać się minimum metr od osoby, która kaszle lub kicha. Bardzo ważne jest również nie dotykanie dłońmi okolic oczu, ust i nosa.

Dla spokoju ducha i nie denerwowania się nadmiernie Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że nie zarazimy się wirusem z przesyłek nadanych w Chinach.

Jeśli zaś chodzi o naszych ulubieńców, czyli psy i koty, to na chwilę obecną nie stwierdzono, by mogły zarażać ludzi nowym wirusem.

Choroba, jeśli się pojawi może mieć różny przebieg i w zależności od tego pacjent albo trafi do szpitala, albo będzie odbywał kwarantannę domową. Kobiety w ciąży muszą uważać szczególnie, gdyż każdy wirus, czy zwykła gorączka są dla nich zawsze bardziej niebezpieczne niż dla innych.

Ważne pytanie o sposób bycia, stawiają będący obecnie na terenach zakażonych. GIS zaleca unikania miejsc publicznych i zatłoczonych, unikania kontaktu z osobami z infekcją dróg oddechowych, unikania przebywania na rynkach, gdzie są żywe i martwe ptaki. Kolejne wskazówki

mówią o dobrej higienie osobistej oraz higienie spożywania pokarmów.

Z cierpliwością czekajmy na szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Słyszymy teraz często w mediach słowo kwarantanna. Wg ustawy z 2008 r. jest to „odosobnienie osoby zdrowej, która narażona była na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych”. Samo słowo kwarantanna oznacza pozostanie w domu, czy pokoju hotelowym, aż do momentu zalecanego przez lekarza. W przypadku obecnego wirusa to 14 dni. Będąc w odosobnieniu nie przyjmujemy gości i nie kontaktujemy się z innymi. Przebywając w domu z członkami rodziny najlepiej odseparować się od nich, korzystając z jednego pomieszczenia i swojej łazienki. Jeśli ktoś przebywa sam, może prosić o zaopatrzenie, które ktoś mu dostarczy, ale zostawi przed drzwiami domu. Jeśli członek rodziny zachorował i nie wymaga hospitalizacji, a jedynie kwarantanny, to wszyscy domownicy są również nią objęci i nie wychodzą z domu. Osoby poddane kwarantannie, u których nie wystąpiły przez 14 dni objawy choroby, mogą wrócić do normalnego funkcjonowania. Na szczęście zostały już zanotowane przypadki wyzdrowienia.

Mamy nadzieję, że ten tekst przyczyni się do uspokojenia Państwa emocji i zmniejszy lęk jaki wywołuje koronawirus.

Jedna myśl w temacie “Koronawirus – Czy warto się bać ?

  1. Na początku się nie bałam ale rzeczywiście coraz bardziej narasta ogólny niepokój. Mam nadzieję, że to jak najbardziej pozytywnie skończy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s