Skutki braku snu

sen

Pytanie: – Jakie są skutki braku snu? – nurtowało ludzi już od dawna. Przecież człowiek, aby żyć musi oddychać, jeść, pić i oczywiście spać. Okazało się, że nie doceniamy wagi długości i jakości snu dla zdrowia i sprawności naszego organizmu. Często, gdy czas już spać, przypominamy sobie o milionie niedokończonych spraw, które należałoby jeszcze dziś wykonać. Osoby, które są w stanie odłożyć obowiązki na rano, wyśpią się dłużej, a co za tym idzie lepiej wypoczną i dzięki temu dużo zyskają. Okazało się, że kilka godzin snu mniej, może nieść ze sobą niemiłe konsekwencje dnia następnego (i nie tylko).

Udowodniono, że wcześniejsze chodzenie spać niesie ze sobą same korzyści. Najlepsi pracownicy, najbardziej produktywni ludzie, studenci i uczniowie dbają o odpowiednią długość snu, aby znacznie poprawić swoje samopoczucie i wydajność.

Ilość i jakość snu, wpływa na zdolność uczenia się nowych informacji, skupienie, uwagę i pamięć roboczą. Dlatego zaniedbując sen częściej będziemy powtarzać kilkakrotnie zadania oraz popełnimy w nich więcej błędów. Zmęczeni uczniowie często mogą nie pamiętać tego czego się nauczyli wcześniej.

Ponadto badania wskazują, że brak snu wpływa znacząco na nasz nastrój. Możemy odczuwać ciągłe zmiany nastroju i drażliwość. To w dalszej konsekwencji może prowadzić do zaburzeń psychicznych, lękowych czy depresji.

Zmęczenie znacznie upośledza zdolność podejmowania racjonalnych decyzji. Wpływa zarówno na ich trafność jak i szybkość. Dlatego dla naszego dobra przed ważną rozmową warto pamiętać by zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.

Następnym aspektem o którym należy powiedzieć są wypadki i błędy. Badania dowodzą, że bezsenność jest czynnikiem odpowiedzialnym za tysiące wypadków i pomyłek w pracy rocznie. Wpływa również na zdolność kierowania pojazdami i obsługę maszyn, ponieważ upośledza naszą zdolność motoryczną i wydłuża czas reakcji.

Brak snu odbija się bezpośrednio na naszym zdrowiu fizycznym. Zaburzenia snu często mają wpływ na choroby serca, otyłość, nadciśnienie, udar czy cukrzycę. Ponadto powodują zmniejszenie ilości przeciwciał w naszym organizmie. Dlatego dobry i odpowiednio długi sen ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego.

Nawet jeśli czujemy się dobrze fizycznie a jesteśmy niewyspani i zmęczeni, to nasze samopoczucie psychiczne i sprawność są obniżone. Konsekwencją może być spadek produktywności i wydajności pracy. Wtedy czas i dokładność wykonywanych zadań znacznie się wydłuża.

Ilość i jakość snu ma wpływ na naszą wytrzymałość psychiczną oraz zdolność radzenia sobie w stresie. Nawet kilka godzin snu mniej znacząco osłabia naszą psychikę i możliwości radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

Podsumowując należy wyciągnąć wniosek i rozważyć pytanie: Czy warto zwracać uwagę na ilość i jakość snu? Wydaje się, że sprawa jest przesądzona. Odpowiednio dobry i długi sen, może bardzo nam pomóc i dużo zmienić w naszym życiu. Dlatego warto pamiętać, że przed ważnym sprawdzianem, egzaminem czy trudną sprawą w pracy dobrze jest zadbać o dobry sen, ponieważ jest to najlepszy wstęp do osiągnięcia sukcesu, a skutki braku snu mogą być bardzo poważne.

Jedna myśl w temacie “Skutki braku snu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s