Pytanie „dlaczego”? – może zamykać rozmówcę…

3ae8e42e001c146446778182

Geller i Król (1987/91) ZWRACAJĄ UWAGĘ na niezręczność pytania „Dlaczego?”. Pytanie „Dlaczego trudno jest pani o tym mówić”? Jest na ogół zamykające. Tj. zamyka rozmówcę na dalszy dialog.

Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze, pytanie to zawiera założenie, że coś nie jest samo przez się uzasadnione, zrozumiałe i wymaga uzasadnienia. Pojawia się założenie, że osoba badana powinna znać przyczyny, które mogłaby przedstawić diagnoście i jeśli nie potrafi (na przykład ma pustkę w głowie), to bardzo niedobrze.

Po drugie, słowo „dlaczego” wiąże się, często podświadomie, z sytuacjami, w których zrobiliśmy coś złego, szczególnie w dzieciństwie. Kiedy dorośli pytali „dlaczego stłukłeś wazonik?”, wcale nie chcieli znać odpowiedzi na pytanie; chcieli raczej wyrazić swoją dezaprobatę wobec niecnego czynu, którego byliśmy sprawcą. Tak więc, zadając pytanie zaczynające się od niefortunnego słowa „dlaczego”, można liczyć się z tym, że nieświadomie zostaniemy odebrani jako osoby zagrażające i upominające rozmówcę, że nie powinien mieć trudności z podjętym tematem.

3 myśli w temacie “Pytanie „dlaczego”? – może zamykać rozmówcę…

  1. Na pewno pytanie „dlaczego?” narusza strefę komfortu pacjenta. Wiadomo, że psycholog powinien zadawać pytania i kształtować sobie coraz bardziej rozbudowany obraz pacjenta. Jednak jeśli się zdarza, że sam pacjent nie wie co i „Dlaczego?” to zaczyna czuć się podenerwowany, oceniany. Ważne jest, żeby mu dać znak, że jak nie wie, to postaracie się wspólnie do tego dojść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s