Różne oblicza przemocy w szkole

przemoc

Przemoc wielu osobom kojarzy się z agresją fizyczną tj. biciem, szarpaniem, kopaniem. Mam wrażenie, że każdy doświadcza różnych oblicz przemocy i najważniejsze to: reagować na doświadczaną przemoc. By móc zareagować, trzeba przyznać się do jej istnienia, a nie stosować wygodną strategię zaprzeczania, czyli skoro czegoś nie zauważyłam, to tego nie ma. I jeszcze istotniejsze jest, by wiedzieć, co oznacza to słowo „przemoc”.

W prostych słowach jest to wykorzystywanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem. Przemoc może mieć miejsce w obszarze: fizycznym, emocjonalnym, społecznym, duchowym. Z przemocą mamy do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza np. młodszy uczeń jest poddawana przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych. Czyli mamy tutaj do czynienia z destrukcyjnymi oddziaływaniami sprawcy przemocy na ofiarę przemocy.

Ostatnio wspomina się o przemocy ekonomicznej (osoba dysponująca w rodzinie największymi zasobami finansowymi wykorzystuję tę przewagę, by wpływać na innych).

Ja ukułam termin „przemoc maskowana”, który ma pokazać, że sprawca przemocy szkolnej dokonuje ją w miejscach, w których jest trudno zauważalna dla nauczycieli np. toaleta, szatnia, boisko. Jedyną szansą na ujawnienie tej przemocy jest narracja ofiary tj. musi ona odważyć się powiedzieć o tym rodzicom lub nauczycielom. Nie jest to wcale takie proste dla ofiary przemocy, gdyż dużo ryzykuje.

Uwag! Podstawowym ryzykiem jest – zbagatelizowanie sprawy przez dorosłych i wmawianie osobie krzywdzonej, że sytuacje nie miały miejsca, gdyż nikt krzywdzącego zachowania nie widział.

Gdybyś nabrał/a ochoty na dogłębna analizę przemocy w szkole wówczas warto obejrzeć film pt. „Nasza klasa”. Mnie zawsze dziwi najbardziej w tym filmie brak reakcji dorosłych. Nie mogę uwierzyć, że nauczyciele i rodzice niczego nie zauważyli…

dr Jola Rosińska – psycholog

7 myśli w temacie “Różne oblicza przemocy w szkole

  1. Nie ma tu nic o winie rodziców, a o tym, że przemoc jest bagatelizowana i dorośli nie reagują w porę, przez co dochodzi do eskalacji przemocy, gdyż sprawca czuje się bezkarny. Przemoc winna spotykać się z wyraźnym sprzeciwem, a nie z zaprzeczaniem, że nie ma miejsca.

  2. Ten problem jest nadal popularny w polskim społeczeństwie. Niestety nie ma rady na tego typu przemoc. Jednak nie można się poddawać i trzeba walczyć z nią ! I przykuwać bardzo dużą uwagę na wychowywanie dzieci, bo to od ich środowiska zależy przyszłość.

  3. Nie potrafię zrozumieć dzisiejszego świata. Gdzie nie spojrzę, widzę smutne oczy ludzi nie radzących sobie z problemami. Wielu z nich nie potrafi się przyznać, wielu się wstydzi, jeszcze inni się boją. Jak dotrzeć i pomóc takim ludziom, skoro temat nigdy nie zostanie przez nich poruszony? Film jest bardzo wyrazisty, na długo pozostaje w pamięci. Zakończenie pozostawia do myślenia. Również polecam.

  4. Bardzo dobry artykuł. W gimnazjum do którego chodziłam nie było dnia bez bójki. Co najgorsze – obrywali zazwyczaj słabsi, a interwencja nauczyciela tylko pogarszała sytuację…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s