Czy rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

cemetery-2093999_1280

Wielu rodziców traktuje temat śmierci jak temat tabu. Chcąc chronić swoje dziecko przed przykrym doświadczeniem, unikając rozmowy na temat choroby, odchodzenia, przemijania i śmierci. Ale czy to dobre wyjście? Otóż nie. Dziecko powinno od nas dorosłych uzyskać szczere odpowiedzi i zgłębić ten temat, oczywiście w formie dostosowanej do wieku. Jest to podstawa, aby później mogło zrozumieć co się stało i choć trochę oswoić się z tematem. Będzie mu łatwiej przeżyć stratę bliskiej osoby, jak taka sytuacja nastąpi.

Śmierć jest częścią naszego życia, więc naturalną sprawą powinna być rozmowa na jej temat z dzieckiem. Forma na którą się zdecydujemy powinna być dostosowana do wieku, ponieważ i możliwość zrozumienia tej sytuacji jest od niego uzależniona. Warto wiedzieć, że dziecko do 2 lat współodczuwa tylko emocje dorosłego i nie rozumie pojęcia śmierć. Dziecko w okolicy 5 roku zaczyna odczuwać lęk, niepokój i złość ale uznaje śmierć jako stan snu i myśli, że kiedyś nastąpi wybudzenie. Dopiero dziecko w wieku 8 lat rozumie pojęcie śmierci, wie też, że jest to proces nieodwracalny.

Aby oswoić dziecko z tematem śmierci dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po literaturę dziecięcą, która porusza temat przemijania. Pamiętajmy, że decyzja, czy wprowadzimy dziecko w temat śmierci będzie miało znaczący wpływ na jego radzenie sobie z emocjami po stracie bliskiej osoby w przyszłości. Ważna jest również nasza postawa, wiedza i stosunek do śmierci. Nasze podejście emocjonalne odgrywa kluczową rolę w interpretacji tematu u dziecka i ewentualne późniejsze przeżywanie przez nie żałoby.

Rozmawiając z dzieckiem o śmierci powinniśmy obserwować jego reakcje i emocje oraz pomóc mu je wyrazić i zaakceptować. Dzieci często reagują nieadekwatnie lub z opóźnieniem na wiadomość o odejściu osoby bliskiej. Zdarza się również, że myślą, że ktoś umarł przez nie, bo były niegrzeczne albo coś zrobiły źle. Dlatego szczera rozmowa i nasze wsparcie jest tak ważne.

Myślę, że nadchodzące Święto Wszystkich Świętych jest bardzo dobrą okazją do podjęcia rozmowy z dzieckiem na temat śmierci. Nie można chyba wyobrazić sobie bardziej sprzyjających warunków, niż wspólna wizyta na cmentarzu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s