Spis treści:
-
Niskie poczucie własnej wartości – objawy.
-
Zaniżone poczucie własnej wartości – przyczyny.
-
Budowanie poczucia własnej wartości – ćwiczenia.
W mojej pracy psychologa, w rozmowach z klientami, często pojawia się temat poczucia własnej wartości. Wydaje mi się to fundamentalną kwestią o którą warto „zahaczyć” w procesie pracy terapeutycznej.
-
Niskie poczucie własnej wartości – objawy.
Poczucie własnej wartości, to przekonanie o swojej wartości jako człowieka, tak samo jak wszystkich ludzi, niezależnie od posiadanych umiejętności czy zdobytych sukcesów.
Osoba, która ma poczucie własnej wartości jest zadowolona z tego, że jest. Lubi i akceptuje siebie. Czuje, że jest na swoim miejscu, ma swoje zadanie do wykonania i jej życie ma sens. Wie, jaka jest, ale akceptuje to, że pewne zadania wykonuje lepiej, a inne słabiej i zauważa, że taka prawidłowość dotyczy wszystkich. Każdy jest jedyny w swoim rodzaju.
Oczywiście osoba o niskim poczuciu własnej wartości myśli inaczej. Porównuje się z innymi, czuje się gorsza i niewystarczająca. Wydaje się jej, że nie jest taka, jaka być powinna lub nie na tym miejscu, w którym powinna być. Często towarzyszy jej uczucie smutku, przygnębienia, złości i braku sensu życia. Albo się poddaje, albo próbuje to zrekompensować przez stawianie sobie wysokich wymagań i realizowanie zbyt wygórowanych celów. Zdarza się, że nie jest nimi prawdziwie zainteresowana, ale osiągniecie ich ma udowodnić jej wartość.
-
Zaniżone poczucie własnej wartości – przyczyny.
Często odpowiedzialne jest za nie otoczenie i sposób wychowania osoby w dzieciństwie. Obecnie trend stałego oceniania i porównywania jest bardzo silny. Dostajemy wytyczne, jakimi mamy się stać, by spełnić oczekiwania otoczenia np.: rodziców, nauczycieli, wychowawców, a nawet kolegów. W przypadku osób dorosłych również przełożonych w pracy, współpracowników czy znajomych. Żyjąc w takim środowisku, często sami porównujemy siebie z innymi, patrząc na swoje predyspozycje, zalety i wady.
Z powodu tego doznajemy wrażenia, że o wartości naszej osoby decydują oceny innych osób oraz to, w jaki sposób oceniamy się sami. Jeśli w jakimś zakresie jesteśmy słabsi lub nie osiągnęliśmy celu postawionego przez nas czy otoczenie, to nasze poczucie własnej wartości może mocno ucierpieć.
Wspieranie dziecka i uczenie go, jak budować poczucie własnej wartości, to bardzo trudne zadanie. Rodzice chcąc dobra swoich pociech, ale poprzez zbyt gorliwe lub nieodpowiednie podejście, mogą zaburzyć ten proces, a jest on kluczowy dla jakości życia dziecka.
Niebezpieczne jest: niewłaściwe chwalenie, porównywanie z innymi, podkreślanie roli ocen, stawianie wysokich wymagań. Zakres oczekiwań i poziom pochwał dawanych dziecku może obniżyć lub zwiększyć jego poczucie własnej wartości. Wiele dzieci motywowanych zbyt mocno przez rodziców czy nauczycieli, próbuje sprostać ich oczekiwaniom i osiągnąć taki poziom, by zasłużyć na kolejne pochwały i nagrody. Pracują ciężko, by osiągnąć cel i mogą żyć w strachu przed poniesieniem porażki. Często z tego powodu, dzieci koncentrują się na byciu liderem. Myślą, że są kochane, bo spełniają wyznaczone standardy. Zdarza się, że lęk powoduje rezygnację z nowych wyzwań.
Taka droga może prowadzić do nadmiernego egocentryzmu, który nie ma już nic wspólnego z obiektywną wiarą w swoje możliwości. Postępowanie dorosłych może od początku uczyć dążenia do celu „po trupach” i umacniania poczucia, że na akceptację i miłość trzeba zasłużyć.
A przecież rodzimy się już z pewnym poczuciem wartości, które w naturalny sposób można wzmacniać. Każde dziecko nosi w sobie nadzieję na bezwarunkową miłość i akceptację. Warto, by miłość i szacunek w rodzinie były bezwarunkowe, bowiem pierwsze lata życia i postawa bliskich to ważny etap w kształtowaniu poczucia wartości. Dziecko doświadczające miłości i dobra bezwarunkowo, ma od początku głęboko zakorzenioną informację, że jego istnienie jest wartościowe samo w sobie. Poczucie własnej wartości będzie u niego stabilne i niezależne od spotykających go, często przypadkowych ocen otoczenia.
-
Budowanie poczucia własnej wartości – ćwiczenia.