Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonie?

kindergarten-2204239_1280

Niedługo wakacje i jest to świetna okazja, by nauczyć dziecko samodzielności i odpowiedzialności. Rozwinąć jego pasje lub je sprecyzować oraz przygotować do wyjazdów na kolonie czy obozy. Kolonie to opcja dla dzieci, które nie mają problemu z kilku czy kilkunastodniowym rozstaniem z rodzicami i uważają, że sobie poradzą. Półkolonie natomiast są dla dzieci, które jeszcze nie chcą wyjeżdżać na samodzielne wyjazdy lub muszą mieć zorganizowany czas, gdy rodzice pracują. Rodzajów półkolonii dla dzieci jest dużo i każdy znajdzie coś dla siebie. Co istotne, gdy dziecko idzie na zajęcia tego typu, to rodzic zyskuje czas na pracę. Ponadto półkolonia odbywa się w okolicy miejsca zamieszkania i jest odpowiednia nawet dla mniejszych dzieci, które jeszcze nie byłyby gotowe na samodzielny wyjazd.

Półkolonie mają wiele zalet. Można na nich:

 1. Poznać nowe osoby.

 2. Rozwinąć lub odnaleźć zainteresowania.

 3. Aktywnie spędzić czas.

 4. Mieć ciekawe i urozmaicone zajęcia.

 5. Nauczyć się radzenia sobie w nowych sytuacjach.

 6. Ukształtować osobowość.

 7. Nabyć nowe umiejętności.

 8. Poprawić zdrowie lub popracować terapeutycznie nad swoimi zaburzeniami.

Jaki rodzaj półkolonii wybrać i jak się do nich przygotować?

Najważniejsze jest dobranie rodzaju półkolonii do charakteru i potrzeb dziecka. Jeżeli dziecko przejawia zainteresowania sportowe, jest energiczne i lubi ruch, to warto by uczestniczyło w koloniach sportowych. Nie ma sensu by na siłę brało udział w malarskich czy fotograficznych, poza sytuacjami, że wybór zajęć jest podyktowany koniecznością np. w przypadku wyboru półkolonii terapeutycznych. Dziecko nie zawsze jest wtedy zainteresowane, ale to konieczne dla jego zdrowia czy rozwoju. Jednak co do zasady, to ma być przyjemny czas wypoczynku dla dziecka, a nie męka, by spełnić aspiracje rodziców. Warto jednak młodego człowieka zachęcać do próbowania nowych rzeczy. Może nauczy się czegoś nowego czy rozwinie nową pasję, o której bez tych zajęć nie miałby pojęcia. Gdy trudno się na coś zdecydować warto wtedy skorzystać z półkolonii z bogatą ofertą różnych zajęć – tak artystycznych, jak i sportowych czy tanecznych. Gdy dziecko będzie brało udział we wszystkich z nich dowie się, co lubi i w czym jest dobre. Moje wątpliwości, jako psychologa budzą jednak kolonie, na których młodzież poświęca czas wakacji na doskonalenie się w grach komputerowych. Są to często bardzo drogie zajęcia i prowadzane w większości pod dachem i przy ekranie. Wychowawcami są często świetni gracze komputerowi, ale czy to odpowiedni wzór dla dziecka mam wątpliwości. Według mnie, to czas na ruch świeżym powietrzu i kontakty społeczne. Pamiętajmy też, że dziecko na tym etapie rozwoju nawet, gdy się czymś interesuje, może to szybko porzucić. Nie ma sensu mieć do niego pretensji, że już mu się znudziło i nie chce robić pewnych rzeczy, które były w programie. To ważny etap kształtowania się osobowości dziecka i pozwólmy mu na pasjonowanie się, ale też na porzucanie czy zmiany. Oczywiście w granicach rozsądku. Dziecko powinno być uczone odpowiedzialności za swoje zachowanie i ponoszenia jego konsekwencji. Jednak, gdy nasze dziecko nie próbuje nowych rzeczy czy ich nie kontynuuje, bo jest lękowe, należy postępować dokładnie odwrotnie. Wtedy należy pomału i cierpliwie, krok po kroku, przekonywać i oswajać. Nie warto by lęk przeszkodził mu w poznaniu lub realizacji swojej pasji.

Po skończonych zajęciach na półkolonii dobrze jest porozmawiać z opiekunem, aby dowiedzieć się jego zdania na temat naszego dziecka i jego zainteresowań. Często dowiemy się wiele nowych rzeczy. Dziecko w każdym środowisku może zachowywać się inaczej i warto to wiedzieć i zrozumieć. To, że w domu jest spokojne, nie musi znaczyć, że tak samo funkcjonuje w grupie i na odwrót.

By jak najlepiej skorzystać z atrakcji na półkoloniach warto sprawdzić wcześniej plan zajęć, by dziecko miało odpowiednie przybory i mogło uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Sytuacja w której wszystkie dzieci są przygotowane, a jedno z nich nie może korzystać z danej atrakcji, bo „rodzice zapomnieli” spakować np. kostiumu czy czegoś innego, to bardzo trudna sytuacja dla dziecka.

Warto też pomyśleć o zdrowiu dziecka i nie dawać mu słodyczy. Na półkoloniach dzieci dostają posiłki i nie ma powodu dla którego mają mieć pełne plecaki chipsów, słodyczy, przekąsek i tym podobnych rzeczy. Dziecko dostanie obiad i podwieczorek i to jemu z pewnością wystarczy. Dbajmy o zdrowie i wagę dzieci!

Jak zorganizowany jest czas na półkolonii?

Zajęcia na półkolonii trwają z reguły 8 godzin. Odbywają się w dni powszednie przez tydzień lub dwa.

Najczęściej plan wygląda następująco:

 • zbiórka uczestników,

 • drugie śniadanie,

 • poranne zajęcia zgodnie z programem (w zależności od rodzaju półkolonii),

 • obiad,

 • wyjście na spacer, wycieczka lub inne kreatywne zajęcia,

 • podwieczorek,

 • czas na swobodne zabawy,

 • rozejście się uczestników do domu.

Rodzic pierwszego dnia dostaje plan zajęć na cały tydzień, gdzie jest podany rozkład zajęć na każdy dzień i informacje w co warto zaopatrzyć dziecko, a on z kolei informuje wychowawców o zdrowiu, potrzebach i upodobaniach swojego dziecka. Takie informacje są ważne i potrzebne, żeby właściwie zaopiekować się dzieckiem.

Rodzaje półkolonii:

 • Artystyczne

To dobry pomysł dla dzieci, które przejawiają zdolności artystyczne. Na codziennych spotkaniach dzieci będą rozwijały swoje zdolności przez np. rysowanie, malowanie, rzeźbienie, zabawę plasteliną itp… Mogą to też być bardziej specjalistyczne zajęcia jak haftowanie, ceramika (praca w glinie), fotografia czy teatr. W trakcie takich zajęć rozwija się kreatywność i wyobraźnia dziecka. Dzięki takim zajęciom pozna nowe techniki wykonywania prac artystycznych, ale też może nauczyć się gry na instrumencie, tańca, śpiewu czy aktorstwa. A to wszystko w trakcie dobrej zabawy.

 • Sportowe

Te dzieci, które mają dużą ilość energii będą zachwycone takimi zajęciami.  Sport pobudza rozwój, poprawia kondycję i nastrój. Nie bez znaczenia jest też, jak się okazało, dla pewności siebie i możliwości koncentracji. Warto, więc aktywnie spędzać czas. W czasie roku szkolnego często nie ma tyle czasu, by kontynuować wiele aktywności. W czasie wakacji można je lepiej poznać i wyćwiczyć. To dobra opcja dla dzieci, które ze względów zdrowotnych powinny mieć więcej ruchu, a trudno rodzicom w trakcie roku szkolnego to zorganizować. Widok innych ćwiczących z radością dzieci może zachęcić je do większej aktywności. Warto zaznaczyć, że sporty drużynowe mają niebagatelny wpływ na rozwijanie umiejętności społecznych. Basen, spacery, rower, wspinaczka na ściance, jazda na nartach i wiele innych możliwości to pomysł na wakacje letnie czy zimowe. Można też skoncentrować się na rozwoju jednej dyscypliny szczególnie lubianej przez dziecko.

 • Naukowe

Półkolonie naukowe to atrakcja dla głodnych wiedzy i ciekawych dzieci. Ponadto w trakcje tych zajęć można „odczarować” złą markę nauki szkolnej i pokazać, że może być to ciekawa przygoda i zabawa. Odkrycia, jakie poczynią dzieci w trakcie zajęć mogą je bardziej rozwinąć ale też sprawić wiele radości. Przez zabawę do poważnych osiągnięć to droga wielu przyszłych naukowców. Polecam spróbować. Warto poznać świat nauki poprzez dobrą zabawę. Tworzenie ciekawych eksperymentów, w towarzystwie innych zafascynowanych nauką kolegów, to efektywne spędzenie wolnego czasu, ale również poznanie praw wielu nauk i lepsze zrozumienie zagadnień, które potem pojawiają się w szkole na lekcjach. Można też rozwijać umiejętności językowe. Półkolonie takie to bardzo popularna forma nauki. Wiele szkół językowych oferuje takie zajęcia.

 • Terapeutyczne

Wakacje to czas, w którym dziecko nie ma obowiązków szkolnych i może warto go przeznaczyć na podreperowanie zdrowia czy terapię zaburzeń. Połączenie terapii, leczenia i zabawy daje świetne rezultaty. Dziecko bawi się a jednocześnie dzięki temu potem jest zdrowsze lub bardziej prawidłowo rozwija się. To co byłoby męką na co dzień, teraz może być podane w znacznie lżejszej formie, „dużo łatwiej strawniej” dla dziecka. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej, socjoterapii, integracji sensorycznej, kinezjologii rozwojowej i tym podobne zajęcia mogą być mniej obciążające dla dziecka, a jednocześnie ich ilość, rodzaj i natężenie powodują duże i pozytywne zmiany u niego. Jedną z form półkolonii terapeutycznych są półkolonie z treningiem umiejętności społecznych (TUS).

Można postawić sobie pytanie – Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonie z TUS?

Jak już pisałam wakacje to czas odpoczynku dla dzieci i rodziców od szkoły. Być może warto rozważyć, czy nie przeznaczyć tego czasu na naukę czegoś, co decyduje o jakości naszego życia. Taką rzeczą są niewątpliwie umiejętności społeczne. W trakcie wakacji można pracować nad:

 • umiejętnościami komunikacyjnymi,

 • umiejętnością współpracy w grupie,

 • metodami radzenia sobie z emocjami,

 • przestrzeganiem zasad,

 • uczeniem się rozpoznawania emocji i potrzeb swoich i innych osób,

 • odreagować napięcia emocjonalne,

 • ukształtować umiejętności rozwiązywania konfliktów oraz pożądane nawyki,

 • ćwiczyć się w koncentracji uwagi,

 • rozwijać umiejętność wnioskowania czy logicznego myślenia.

Podsumowanie

Jak widać rozwój dziecka można wspierać na wiele sposobów. Półkolonie mogą być na to świetnym sposobem. Zachęcają dziecko do nawiązywania nowych znajomości, rozwijają talenty i sprzyjają odkrywaniu w sobie nowych zainteresowań. To ciekawa i wartościowa forma spędzania czasu.

Zapraszam, więc do korzystania z niej.

Agnieszka Idźkowska-Guz

psycholog

http://www.linia-zdrowia.pl/oferta/polkolonie.html?fbclid=IwAR1mN9xKNgmRYpgk1n4E8UO3IHtg6FhTT_MtkKwS1Wb4L8gwhwUPcZ92_Zc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s