DZIEŃ ZAKOCHANYCH – WALENTYNKI

fingers-2010105_640

Dzień Zakochanych – Walentynki to dosyć nowe święto w Polsce. Nadal wywołuje wiele sprzecznych reakcji i opinie na jego temat bywają różne, niemniej jest dużo mniej kontrowersyjne niż np. Halloween. Obchody tego święta mniej rażą i nie wywołują sprzeciwu kościoła. Dla niektórych może to być jedno z ważniejszych świąt w roku, a przez to bardzo wyjątkowy czas na okazanie komuś uczuć. Inni zaś, nie akceptują komercyjnej oprawy tego wydarzenia.

Święto Zakochanych – odpowiada na pierwotną potrzebę każdego z nas, kochania i czucia się kochanym. Jest to uniwersalna wartość i być może jedna z najważniejszych dla ludzi. Dlatego dzień zakochanych jest źródłem wielu pozytywnych emocji, dla tych który są w szczęśliwym związku, ale też bólu i rozczarowań dla samotnych, którzy na każdym kroku muszą mierzyć się ze „szczęściem” innych. Oglądać reklamy telewizyjne i w witrynach sklepów, gdzie miłość i związek przedstawiony jest w bajkowy, cukierkowy sposób dosyć luźno powiązany z rzeczywistością. Jednak, każdy może skorzystać z tego dnia. Obchodzenie tego święta może mieć dobry wpływ na związek. Zmusza do zastanowienia się nad nim, do poświecenia tego dnia dla partnera, spędzenia go w szczególny sposób. Na co dzień jesteśmy zabiegani i nie mamy tyle czasu ile byśmy chcieli, a tu wszyscy wychodzą nam naprzeciw organizując imprezy, seanse, specjalne bale, propozycje prezentów itp… Walentynki są tylko jednym dniem, nie naprawią więc nieporozumień i nie rozwiążą kryzysu w związku, bo na to trzeba pracować długo. Mogą być jednak miłym rytuałem, który odświeży związek i nada mu nowych barw. Często w wieloletnich związkach brakuje takich wspólnych rytuałów. Wiele par nie ma zwyczaju organizować nic szczególnego tylko dla siebie. A tymczasem 14 lutego może stać się taką okazją. Niektóre osoby może krępować publiczne okazywanie uczuć, jednak każdy może ten dzień spędzić na swój sposób. Wspólna kolacja może być tak samo miła jak impreza na mieście. Nie ma też potrzeby by wydawać krocie. Niekiedy prezent wykonany samodzielnie lub miła niespodzianka (np. spacer do miejsca zapoznania się, ulubiona potrawa, zdjęcie oprawione w piękną ramę itp…) mogą wywrzeć większe wrażenie niż drogie prezenty. Osoby samotne mogą też spędzić ten dzień inaczej jak zwykle. Mogą obdarować drobiazgami lub życzeniami innych także rodzinę czy znajomych. To dobra okazja by z dystansu popatrzyć na swoją „samotność” i być może cieszyć się tym, co się ma. Walentynkowy wieczór możemy spędzić wspólnie z innymi osobami bez związków. Można też przygotować walentynkowy wieczór tylko dla siebie, planując to, na co zawsze brakuje czasu lub sił, np. wyjść na spacer, basen, zrelaksować się z książką czy filmem. Tak więc można wykorzystać Walentynki by umilić sobie i innym życie. To szczególny dzień w którym w sposób wyjątkowy możemy się skupić na swoich uczuciach i miłości do innych. Badania psychologiczne nad poczuciem szczęścia uświadomiły nam, że prezenty materialne podnoszą poziom naszego zadowolenia z życia tylko na krótko. A doświadczenia, przeżycia i związane z nimi później wspomnienia uszczęśliwiają nas długoterminowo.

Kultura zachodnia gloryfikuje miłość od pierwszego wejrzenia, zakochanie i wmawia nam, że nic więcej nam nie potrzeba, bo reszta się sama ułoży. Tym czasem stan zakochania nie może i nie jest wieczny, bo byłoby to dla nas niebezpieczne. Wieczne tkwienie w tak silnych emocjach i uczuciach nie jest możliwe. Po tym okresie przychodzi inny mniej nasilony, spokojniejszy, ale mogący trwać do końca życia, stan zwany miłością prawdziwą. Składnikami jej są intymność, namiętność i zaangażowanie. Miłość prawdziwa nie przetrwa bez pracy. Tu nic się nie stanie samo. To od naszego zaangażowania będzie bardzo dużo zależało. Warto więc uczcić ten dzień, aby przez cały rok cieszyć się bardziej szczęśliwą i udaną relacją z bliską osobą. O Walentynkach najczęściej pamiętają kobiety, ponieważ częściej niż dla mężczyzn emocje są dla nich ważniejsze. Spodziewają się upominku lub pamięci. W tym dniu zdarza się więcej zaręczyn niż w inne dni roku. Bywają też osoby dla których to dzień zwyczajny. Nie chcą afiszować się z uczuciami i nie akceptują tego święta. Uważają, że miłość należy okazywać codziennie. Oczywiście, że tak. Jednak rytuały mogą w tym bardzo pomóc. Walentynki są tylko raz w roku, ale możemy dzięki nim nauczyć się codziennego rytuału wyrażania uczuć, troski i szacunku. Warto doceniać swoją bliskość każdego dnia.

Życzę, abyście Państwo najlepiej jak można dla siebie wykorzystali Dzień Zakochanych – Walentynki.

Agnieszka Idźkowska-Guz

psycholog

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s