Uzależnienie od cukru.

Uważa się, że uzależnienie od cukru jest przyczyną wielu chorób XXI wieku, choć są i tacy, którzy nadal uważają, że „cukier krzepi”. To słynne hasło reklamowe, które wymyślił jeszcze przed II Wojną Światową Melchior Wańkowicz, miało sprawić, że używanie cukru w społeczeństwie się zwiększy i tak się stało. Przez wiele lat nikt tego zjawiska tak nie nazywał i nie zastanawiał się nad jego konsekwencjami. Jednak badania i obserwacje zachowań osób i skutków zdrowotnych sprawiło, że zaczęliśmy je nazywać uzależnieniem. Okazuje się, że używanie cukru w nadmiarze nie różni się niczym od innych używek i ma destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji spożywania nawet 40 kilogramów cukru rocznie, bo takie są dane GUS. Mało jest osób, które nie lubią słodyczy, lub które nie ulegają pokusie ich jedzenia. Ale jest też grupa ludzi, która ogranicza ich spożywanie, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne. Mianowicie tylko świadomie wybierając produkty możemy uniknąć jego nadmiaru, ponieważ występuje on wszędzie. Oprócz pospolitych słodyczy i zwykłego cukru, którym słodzimy napoje, spożywamy go w słodkich i słonych przekąskach, kolorowych napojach, sosach, jogurtach a nawet w pieczywie, wędlinach czy lekach. Często nie zwracamy na to uwagi i nieświadomie szkodzimy zdrowiu swojemu i bliskich.

Zapewne każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której będąc głodnym, a nie mając czasu na zdrowy wartościowy posiłek, zjadł np. słodkiego batonika. Głód został zaspokojony, ale za chwilę, wrócił ze zdwojoną siłą. Takie zjawisko możemy zaobserwować nie tylko u diabetyków ale i u osób w pełni zdrowych. Dzieje się tak, za sprawą gwałtownych wahań poziomu cukru i insuliny w naszym organizmie. Należy podkreślić, że są to stany bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, a w przypadku osób cierpiących na cukrzycę wręcz życia. Osoba zdrowa zjadając słodkiego batona naraża swój organizm na skok poziomu cukru z 80 mg/dl do około 140 mg/dl. Ta nagła różnica w postaci 60 mg to sygnał dla naszego organizmu do działania. W konsekwencji, aby organizm mógł sobie poradzić z tą sytuacją, zaczyna wytwarzać duże ilości insuliny, co z kolei oznacza gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi po pewnym czasie. Pojawia się wtedy uczucie zmęczenia, senność, brak koncentracji i zwiększony apetyt, szczególnie na produkty słodkie. W taki sposób wchodzimy w mechanizm błędnego koła i z czasem jemy coraz więcej słodyczy. To głód, którego nie sposób zaspokoić. Im więcej spożywamy cukru, tym na więcej mamy ochotę. Jedynie radykalne ograniczenie cukru w diecie może po jakimś czasie przynieść ulgę.

Ponadto wahania poziomu cukru dla osoby zdrowej niosą za sobą niekorzystne efekty, często prowadząc do otyłości. Jednak w przypadku osób chorych na cukrzycę sytuacja jest dużo bardziej groźna. Organizm diabetyka często nie ma zdolności do wytwarzania insuliny, a jeśli ma to w nieprawidłowej ilości, przez co nie radzi sobie z nagłymi skokami poziomu cukru. Jest to grupa dużego ryzyka, w której nadmiar spożywania cukrów prostych, może prowadzić do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu cukru w organizmie. Pojawia się wtedy wzmożone pragnienie, częste oddawanie dużej ilości moczu, uczucie zmęczenia, kwaśny zapach z ust, problemy z widzeniem, świąd, stany zapalne dróg moczowych i płciowych. Długotrwały podwyższony poziom cukru we krwi powoduje groźne zaburzenia metaboliczne w całym organizmie. W wyniku hiperglikemii niszczone są naczynia krwionośne tak małe, jak i duże, a to od ich kondycji zależy wydolność całego układu krążenia. Taki proces jest późnym powikłaniem cukrzycy i powoduje niezwykle groźne dla życia zaburzenia funkcji ważnych narządów: serca, nerek, oczu i układu nerwowego. Często kolejną konsekwencją jest zawał serca, udar, retinopatia (zmiany w siatkówce oka), nefropatia (upośledzenia czynności nerek), neuropatia (uszkodzenie układu nerwowego) i polineuropatia cukrzycowa (uszkodzenie obwodowego układu nerwowego).

Dla diabetyka niezwykle istotna jest świadomość własnej choroby, stała kontrola poziomu cukru we krwi, odpowiednio dobrane leki lub insulinoterapia oraz odpowiedzialna i racjonalna dieta.

Ale unikanie spożywania cukrów prostych i zastąpienie ich cukrami złożonymi (które w powolny sposób podnoszą poziom cukru) z pewnością wyjdzie nam wszystkim na zdrowie. Włączenie do naszej diety różnego rodzaju kasz, roślin strączkowych, warzyw i owoców pozwoli nam dłużej utrzymać uczucie sytości i przede wszystkim uchroni nas od nagłych i groźnych skoków poziomu cukru. Mając świadomość gorzkich konsekwencji jakie niesie jego spożywanie, pociągające za sobą uzależnienie od cukru, należałoby zastanowić się czy warto ulegać pokusie?

diabetes-3008315_1280

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s