Korzyści płynące z przytulania.

couple-1761816_1280

31 styczeń jest Międzynarodowym Dniem Przytulania. O przytulaniu mówimy, gdy swoimi ramionami obejmujemy inną osobę, a to z kolei jest objawem troski, chęci pocieszenia lub miłości. Każdy człowiek może przytulić drugiego, jednak o dobroczynnym wpływie przytulania na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne możemy mówić, gdy spełnia ono parę warunków. Aby odnieść największe korzyści z przytulania, powinno ono trwać co najmniej 20 sekund lub dłużej i odbywać się z osobą, którą się kocha i jej ufa.

Ten temat często skupia uwagę naukowców. Odkryli oni, że przytulanie może być naprawdę potężną bronią w walce ze stresem i przezwyciężaniem negatywnych emocji. Udowodniono, iż codzienne i kilkukrotne przytulanie to prosty sposób na osiągnięcie ogromnych korzyści terapeutycznych. Istnieje szansa na znaczną poprawę samopoczucia i zredukowanie poziomu stresu. Przytulanie stymuluje proces wytwarzania przez organizm oksytocyny, zwanej również hormonem miłości. Ponadto nasz organizm w tym stanie wytwarza także endorfiny, które są substancją odpowiedzialną za dobre samopoczucie i dobry nastrój (tzw. hormon szczęścia). Przytulanie daje nam poczucie ciepła oraz bliskości, co zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje lęk przed samotnością. Ponadto bliskość pomaga nam w odblokowaniu emocji i poprawie relacji z ukochaną osobą. Przytulanie ma korzystny wpływ na ochronę serca, ponieważ zwiększa poziom tlenu we krwi oraz reguluje puls. Poprawia działanie systemu nerwowego oraz ma korzystny wpływ na układ krążenia. Kontakt fizyczny podczas obejmowania pozwala obniżyć ciśnienie krwi, dzieje się tak poprzez aktywację receptorów zwanych ciałkami dotykowymi oraz blaszkowymi. Znajdują się one na skórze i przesyłają odpowiednie sygnały poprzez połączenia nerwowe. Bliskość poprzez przytulanie powtarzane każdego dnia skutecznie łagodzi napięcie nerwowe i redukuje negatywne emocje, które komplikują nam życie. Okazuję się, że na odporność też ma wpływ, dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wydzielana w odpowiednich ilościach obniża ryzyko występowania zakażeń i chorób układu immunologicznego. Już od najmłodszych lat przytulanie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju neuronów. Brak okazywania uczuć pod tą postacią powoduje osłabienie sprawności układu nerwowego. To z kolei zmniejsza zdolność psychiczną i motorykę w trakcie dorosłego życia. Według badań dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości przytulania wykazują 20% mniejszą wielkość i sprawność mózgu. Język ciała jest kluczowym czynnikiem zapewniającym szczęście związku. Osoby, które przytulają się wzajemnie, wzmacniają więź między sobą przez co czują się bardziej bezpieczni i kochani.

Przytulanie to gest prosty a zarazem wielki. Obdarzamy nim bliską osobę w celu pokazania jej naszego przywiązania, szacunku, miłości. Jeśli tylko będziemy odpowiednio często przytulać naszych bliskich, to z pewnością przyczyni się to do poprawy naszego i ich zdrowia. Tak więc, zapraszamy do przytulania.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s