Noworoczne postanowienia.

Noworoczne postanowienia.

Noworoczne postanowienia dla wielu osób to już tradycja. Pragniemy schudnąć, nauczyć się języka, rzucić palenie lub pojechać w wymarzone miejsce. Co roku sporządzamy listę postanowień, którym chcemy sprostać, lecz często już w lutym okazuje się, że nic z tego nie wychodzi. Dzieje się tak dlatego, że postanowienia traktujemy jak marzenia czy mrzonki, a nie jak wyznaczone cele. Zatem jeśli weight-loss-2036969_1280chcemy osiągnąć sukces, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Jeśli posiadamy już cel, do jego realizacji konieczny jest realistyczny plan działania.

Kiedy od lat zamierzamy codziennie biegać, a wiemy z doświadczenia, że kończy się to niepowodzeniem, załóżmy sobie plan, że będziemy to robić przez dwa miesiące raz w tygodniu po 20 minut. Może przy takiej formie ruchu nie osiągniemy super wyników, ale przyzwyczaimy się do systematyczności i z czasem bieganie stanie się nam potrzebne. Zamiast uciekać w nierealne marzenia, róbmy to dla siebie i czerpmy z tego przyjemność,

Jeśli chcemy schudnąć, najpierw dobrze jest zrobić badania lekarskie, które potwierdzą nam, że jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych przeciwwskazań do odchudzania. Może się na przykład okazać, że mamy problem z tarczycą lub zaburzenia metaboliczne i to wymaga specjalnego działania, gdyż „poradnikowa” dieta może nam tylko zaszkodzić. Natomiast jeśli jesteśmy zdrowi, umówmy się sami ze sobą, że słodycze jemy tylko raz w tygodniu, nie podjadamy pomiędzy posiłkami i pijemy dużo wody. Błędem będzie założenie sobie, że powinniśmy zrzucić 5 kilogramów na miesiąc, natomiast kluczem do sukcesu będzie zmiana nawyków żywieniowych. Jeśli planujemy „poprawić język”, warto wziąć nauczyciela i ściągnąć aplikację, która podrzuci nam trzy słówka dziennie. Wtedy mamy dużą szansę na systematyczną naukę.

Pamiętajmy, że we wszystkim co postanowimy, musi obowiązywać zasada: realistyczny plan w drodze do realnego celu.

Przemyślmy do czego potrzebna jest nam zmiana. Być może wcale jej nie chcemy, a robimy tak za przykładem innych. Marzymy o sylwetce modela, chociaż druga połówka właśnie takiego nas kocha. Dogadujemy się w języku angielskim, ale martwimy się, że nie mówimy biegle. To być może jedynie kompleks, wynikający z porównywania się do innych.

Dlatego warto zastanowić się, czy ta zmiana jest nam naprawdę potrzebna. Może wcale nie ma sensu się w to angażować. By odpowiedzieć na to pytanie, przydatne jest następujące ćwiczenie. Wyobraźmy sobie siebie za pięć lat i zastanówmy się jak te oczekiwane zmiany wpłyną na nasze życie. W ten sposób zobaczymy siebie w takim życiu, jakie chcielibyśmy mieć, a nie takim, które mamy i się zgadzamy, ulegając przekonaniu o braku wpływu. Należy pamiętać, że mamy duży wpływ na nasze życie i na powodzenie naszych postanowień. Jeśli stajemy przed zadaniem, o którym myślimy, że nas przerasta, róbmy tylko to co możemy tu i teraz. Dobrze jest myśleć o zadaniach mniejszych i realnych niż skupiać się na ogromnych. Mogą nas przerażać i stać się powodem zwątpienia i rezygnacji. Często bowiem właśnie konsekwentna realizacja tych mniejszych celów po jakimś czasie owocuje dużą zmianą, której tak bardzo pragniemy. Ponadto jeśli chcemy aby nasze noworoczne postanowienia zostały spełnione, potrzebna nam będzie prawdziwa, zgodna z naszym wnętrzem i możliwościami motywacja. Powodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s