Jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia?

zdjęcie na facbJak przetrwać Święta Bożego Narodzenia?

Jak co roku wielu z nas zastanawia się jak przetrwać święta? Często wcześniej marzymy, że będą idealne, spokojne i zaplanowane pod każdym względem. Ale czy to możliwe? Czas przygotowań świątecznych, bywa bardzo stresujący, męczący i określany istnym maratonem. Wiele osób dużo spraw zostawia na ostatnią chwilę, a nie raz nawet wszystko, a później dwoi się i troi, aby ze wszystkim zdążyć.

Perfekcyjna pani domu całe święta ma zaplanowane już dwa miesiące wcześniej począwszy od porządków, kupna prezentów, umówienia rodziny i znajomych po wystrój domu i ozdobienie choinki. Ta pełna kontrola sytuacji służy jej do tego, by przygotowane przez nią święta były według niej idealne pod każdym względem. Należy podkreślić fakt, że w takiej sytuacji jest to możliwe. Dokładne zaplanowanie wszystkich wydarzeń, wręcz ich reżyserowanie, ma duże szanse na powodzenie. Pytanie tylko jakim kosztem się to odbywa? Jak odbierają taką przesadną kontrolę nasi najbliżsi i znajomi?

Przygotowując święta warto myśleć przede wszystkim o wspólnie i miło spędzonym czasie, a nie o projekcie i jego planowaniu. To nie stroiki idealnie pasujące do bombek i obrusów czy perfekcyjnie przygotowane potrawy stanowią sedno świąt, ale atmosfera, którą tworzą przecież ludzie.

Na pewno każdy doświadczył sytuacji, gdy siedząc przy rodzinnym stole usłyszał skierowane do kogoś niechciane lub niewygodne pytanie: „Kiedy w końcu zostaniemy dziadkami?” lub „Co wy chcecie od naszego wnuka?”. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich świąt, marzymy aby takich dyskusji uniknąć. Dlatego warto ustalić z najbliższymi zasady, których przestrzeganie może zapewnić nam bardziej udane i spokojne święta. Może do tej pory, nie mieliśmy odwagi zebrać się na szczerość, milczeliśmy lub po prostu rozmowa kończyła się rodzinną awanturą. Jeśli chcemy, żeby było nam ze sobą dobrze i miło w te święta warto odważyć się na szczerą rozmowę. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w tak ważny dzień, można wcześniej poinformować, że mamy inny system wychowawczy i oczekiwania w stosunku do naszych dzieci albo, że posiadanie potomstwa to zbyt intymna sprawa aby poruszać ją przy stole.

Dobrym pomysłem na przetrwanie świąt jest zaplanowanie relaksu na ten czas. Okazać się może, że nie tylko nam będzie dobrze w takiej sytuacji, ale i naszym bliskim. Może, by wszyscy byli zadowoleni warto postawić większy akcent na mile, wspólnie spędzony czas, a nie na doskonałe dania czy szykowne stroiki. Z takim podejściem nikomu nie będzie przeszkadzało jedzenie zamówione w restauracji czy ozdoby z poprzednich lat. Sprawdzonym pomysłem na spędzenie czasu są wspólne gry czy oglądanie zdjęć z rodzinnych albumów. Można to robić zamiast oglądania telewizji. Może to być początkiem wielu ciekawych i miłych tematów do rozmów. Aby święta były magiczne i udane dobrze by było, żeby wszyscy dołożyli starań, aby stworzyć niezapomnianą atmosferę.

Idealne święta są niestety tylko w naszej wyobraźni. To nasza fantazja o kontroli wszystkiego i wszystkich. A przecież nie da się skontrolować rzeczywistości. Zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego, na co nie mamy żadnego wpływu. Np. pogoda będzie wiosenna, przy stole wyniknie awantura na tematy polityczne, ktoś złamie nogę lub piekarnik się zepsuje.

Należy podkreślić, że nadmierne starania i kontrola wszystkiego to tęsknota za poczuciem bezpieczeństwa, którą można osiągnąć czymś innym niż modną choinką lub wykwintną potrawą. Bezpieczeństwo to stan ducha, który możemy odczuć, gdy „wiele rzeczy sobie odpuścimy”, a zamiast tego postawimy na potrzebę bycia z bliskimi. Skupimy się na nich, poświęcając im swój wolny czas i ofiarując swoje zainteresowanie oraz serce. Tak więc, odpowiednie podejście może sprawić, że nie będziemy się martwić jak przetrwać święta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s