Co to jest WWR czyli wczesne wspomaganie rozwoju?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to zajęcia, które polegają na stymulacji rozwoju psychoruchowego i społecznego. Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju uzyskuje się w publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej i na jej podstawie ma się możliwość bezpłatnego uczestniczenia w zajęciach. Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje dziecko od czasu stwierdzenia niepełnosprawności do momentu, kiedy dziecko rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Placówki, w których zajęcia WWR mogą być prowadzone, to szkoły, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego – także integracyjne i specjalne, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, ośrodki, domy dziecka.

Program WWR jest opracowywany i realizowany przez zespół specjalistów składający się z: psychologa, pedagoga, logopedy oraz innego specjalisty z kwalifikacjami dostosowanymi do potrzeb dziecka.

Obszary, w których dziecko jest stymulowane mogą dotyczyć:

  • rozwoju motorycznego – zajęć rehabilitacyjnych,
  • stymulacji polisensorycznej – zajęć w sali doświadczania świata, terapii SI,
  • relacji społecznych,
  • usprawnienia słuchu, widzenia, samoobsługi,
  • rozwoju mowy, komunikacji i języka – terapii logopedycznej, neurologopedycznej, wprowadzenia innych form komunikowania się,
  • orientacji bądź poruszania się w przestrzeni.

Dziecku przysługuje miesięcznie od czterech do ośmiu godzin zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Jest to zależne od potrzeb dziecka, jego możliwości, a nie placówki, która realizuje WWR.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. 2013 r., poz. 1257)

 

Dominika Tkaczuk – psycholog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s