Co to jest parapsychologia?

(parapsychology), mniej lub bardziej uznana dziedzina psychologii zajmująca się zjawiskami paranormalnymi, tzn. takimi, które uważa się za niewytłumaczalne przy zastosowaniu znanych praw i zasad. Do parapsychologii na ogól zalicza się postrzeganie pozazmysłowe, telepatię, prekognicję, telekinezę, jasnowidzenie. Mimo ogromnego zainteresowania parapsychologią oraz wielu aktywnych poszukiwań podstaw naukowych dla różnych ogłoszonych twierdzeń, większość psychologów jest bardzo sceptyczna i ma ku temu podstawy.

Po pierwsze, wyniki poszczególnych doświadczeń, które przyniosły pozytywne ustalenia, okazały się trudne do powtórzenia. Powtarzalność ma istotne znaczenie we wszystkich dziedzinach nauki, stanowi kamień probierczy metody naukowej, wszędzie istnieją wymogi niezależnej weryfikacji. Ten aspekt naukowości jest absolutnie konieczny zwłaszcza w dziedzinie, która dokonuje frontalnego ataku na przyjęte prawa i zasady.

Po drugie, omawiane zjawiska często wiążą się z wnioskami, które naruszają znane prawa nauki – np. im dalej znajduje się źródło światła, im większa odległość między dwoma ciałami, tym słabsza jest wzajemna siła przyciągania. Tymczasem twierdz się, że zdolności parapsychologiczne sprawdzają się równie dobrze przy odległości 1000 km, jak i 10 m. Większość uczonych niechętnie zrezygnuje z ogólnych zasad, takich jak prawdo odwrotności kwadratów, zwłaszcza gdy zjawiska, które wymagają odrzucenia ogólnie przyjętych zasad, notorycznie opierają się replikacji. Bardziej rozsądnie jest nie ufać danym pochodzącym z niepowtarzalnego doświadczenia, aniżeli wyeliminować prawa, które funkcjonują we wszystkich innych dziedzinach.

Po trzecie, nigdy nie zaproponowano mechanizmu, , który mógłby wyjaśnić rzekome zjawisko paranormalne w sposób zgodny ze stanowiskami pozostałych dziedzin wiedzy naukowej – np. prekognicja zachęca do postawienia hipotezy o podróży umysłu w czasie, lub, ujmując rzecz inaczej, do postawienia hipotezy o podróży w czasie jakiejś siły, która przybywa z przyszłości w celu oddziaływania na czyjś umysł w teraźniejszości. Zakłada się tu odwrócenie przyczyny i skutku, nie mówiąc już o kolidowaniu z podstawowymi zasadami teorii względności i praw termodynamiki.

Po czwarte – i nie jest to zapewne powód błahy – wielu szarlatanów i oszustów wysuwa silne argumenty ze zjawiskami paranormalnymi, gdy tymczasem udowodniono, że wiele z rzekomych rezultatów ich poczynań to wynik zwykłego oszustwa. Jeśli istnieją zjawiska parapsychologiczne, to silne poparcie ze strony ewidentnie oszustów bardzo utrudnionych obiektywną analizę.

I wreszcie, wielu sceptyków zastanawia się na tym, dlaczego osoby, które twierdzą, że mają nadzwyczajne zdolności, po prostu nie udadzą się do najbliższego kasyna gier lub na tor wyścigowy i nie zrobią z nich dobrego użytku. W ten sposób mogłoby przynajmniej wykorzystać zdobyte dochody na sfinansowanie dalszych badań nad parapsychologią.

2 myśli w temacie “Co to jest parapsychologia?

 1. Witam,

  No cóż… Zadziwiające jest, że fantazje oraz iluzje zawsze cieszyły się dużym popytem wśród ludzi. Smutne jest zaś to, że ktoś wykorzystuje łatwowierność i naiwność ludzką do napychania sobie kabzy oferując swoje para-możliwości. Z drugiej zaś strony uważam, że każdy z nas jest swego rodzaju medium i nie ma potrzeby korzystania z „pomocy” osób trzecich. Mamy niekiedy przeczucia i odczucia, których nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób, prorocze sny, itp. Sam wielokrotnie tego doświadczyłem.

  Pozdrawiam,
  B.B.

  P.S.
  Może jestem zbyt drobiazgowy, ale czy zamiast: „to silne poparcie ze strony ewidentnie oszustów bardzo utrudnionych obiektywną analizę.” nie powinno być: „to silne poparcie ze strony ewidentnych oszustów bardzo utrudnia obiektywną analizę.”?

  🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s