Czy masz kompleks wyższości?

(superiority compleks), przekonanie, że jest się lepszym niż inni lub, że się przewyższa innych. Aczkolwiek są ludzie (w istocie muszą być), którzy rzeczywiście przewyższają pod różnymi względami innych i którzy zdają sobie sprawę ze swoich talentów, terminu tego nie stosuje się zwykle wobec nich; jest on raczej zarezerwowany dla osób, które mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, ogólnie interpretowane jako obrona przed głębszym poczuciem niższości; stosowany jest również termin poczucie wyższości, poczucie niższości, kompleks niższości. 

Należy zwrócić uwagę, że omówione tam problemy interpretacyjne, jakie stwarza wymienność terminów poczucie i kompleks, tu również się pojawiają.

Reklama

4 myśli w temacie “Czy masz kompleks wyższości?

 1. Witam,
  Zgadzam się z przedstawionymi twierdzeniami, ale znalazłem mały błąd w zdaniu: „…jest on raczej zarezerwowany dla osób, które nie mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, …”. Skoro jest mowa o kompleksie wyższości, to powinno ono brzmieć: „…jest on raczej zarezerwowany dla osób, które mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, …” 🙂

  Pozdrawiam,
  B.B.

 2. Uff, dobrze że nie zostało to wyjaśnione. Chyba raczej zdaje się, że wyższość wygląda na zwykłe czucie się lepszym/mądrzejszym/zrenesansowanym/lepiej poinformowanym/najczęściej lepiej zarabiającym=więcej posiadającym/elitarnym w sposób patologiczny ( czyli takim, co zaburza postrzeganie innych ). Ciekawe czy profesjonalni spycholodzy stosują ten prymitywny podwójny haczyk próżności w badaniach doświadczonych psychologów? No bo, kto zoperuje chirurga, a skontroluje prekursorów NIK? Chyba skuteczniejsze są obiektywne ( ukryta kamera ) badania sprawdzające reakcje na bodźce podawane przez osobę trzecią.
  P.S. „czuję się taki niedoceniany” w trakcie badania – opóźnione stonowane książkowe pocieszanie bezcenne;D Szkoda kasy na psychoterapeutów – wystarczy zaprosić przyjaciela/kę na rodzinnego grilla/ryby jest lepsze i tańsze od kozetki. Jak pracujesz umysłowo to odpoczywaj przy spawarce – można np. coś drobnego produkować po godzinach np. imadła ręczne. Jak pracujesz fizycznie to trzeba się dokształcać ( sztuka, programowanie, książki, na pewnie nie telewizja i używanie internetu w sposób otępiająco-relaksacyjny ). W przypadku bycia rodzicem to warto podzielić się czynnościami tego rodzaju. Przepis zasłyszany w radiu i potwierdzam niezawodność – lepiej wypocząłem przy łopacie, jak na wakacjach. Ogólnie pracowitość, wychowywanie dzieci i pobożność jest dość trywialnym sposobem na codzienne życie – dość śmiesznie wyglądają wtedy reklamy lekkich obyczajów z bilbordów.
  P.S. ogólnie psychika to system naczyń połączonych – np. dzieciństwo, praca, świeże doświadczenia WPŁYWA NA ŻYCIE RODZINNE. Rozwodnikowi to sprzedałbym kopa i DO ŻONY! – nikt mu wybierał, a JAK DBASZ-TAK MASZ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s