Czy masz kompleks wyższości?

(superiority compleks), przekonanie, że jest się lepszym niż inni lub, że się przewyższa innych. Aczkolwiek są ludzie (w istocie muszą być), którzy rzeczywiście przewyższają pod różnymi względami innych i którzy zdają sobie sprawę ze swoich talentów, terminu tego nie stosuje się zwykle wobec nich; jest on raczej zarezerwowany dla osób, które mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, ogólnie interpretowane jako obrona przed głębszym poczuciem niższości; stosowany jest również termin poczucie wyższości, poczucie niższości, kompleks niższości. 

Należy zwrócić uwagę, że omówione tam problemy interpretacyjne, jakie stwarza wymienność terminów poczucie i kompleks, tu również się pojawiają.

Reklamy

2 thoughts on “Czy masz kompleks wyższości?

  1. Witam,
    Zgadzam się z przedstawionymi twierdzeniami, ale znalazłem mały błąd w zdaniu: „…jest on raczej zarezerwowany dla osób, które nie mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, …”. Skoro jest mowa o kompleksie wyższości, to powinno ono brzmieć: „…jest on raczej zarezerwowany dla osób, które mają na swój temat przesadzone i nieprawdziwe wyobrażenie, …” 🙂

    Pozdrawiam,
    B.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s