Jak zobaczyć szklankę do połowy pełną? Doceniaj swoje dziecko

chwalenieNasi przodkowie, aby przetrwać, musieli dostrzegać niebezpieczeństwa. Ich umysł omijał miłe obrazy, był bardziej skupiony na szukaniu negatywów niż pozytywów w otoczeniu. Dziś także w pierwszej kolejności zauważamy negatywne doświadczenia, tym samym często krytykujemy innych, wskazujemy na popełniane błędy.

Takie działania bywają przykre zwłaszcza dla naszych dzieci, ponieważ prowadzą do pogorszenia ich samooceny i obniżenia wiary we własne możliwości.

Zwracania uwagi na pozytywne wydarzenia można się nauczyć. Wtedy świadomie kieruje się uwagę na nawet niewielkie pozytywne zachowanie i mówi o tym dziecku. Dzięki temu dowiaduje się ono, jakie zachowania rodzicom się podobają i które powtarzać, aby zdobyć uwagę dorosłego. Dostrzegać pozytywy można według planu:

  1. Należy obserwować dziecko i zapisywać pozytywne sytuacje nawet wtedy, gdy sprawiają one wrażenie normalnych, przeciętnych, wręcz oczywistych drobiazgów.

  2. Do pozytywnych wydarzeń zaliczamy także takie, w których dziecko zachowuje się lepiej niż zwykle, bądź w których trudne zdarzenie ma mniej problematyczny przebieg.

  3. Pod koniec dnia warto podzielić się z dzieckiem dobrymi informacjami poprzez ich wyliczenie.

Zauważanie pozytywnych zachowań musi być robione świadomie, w przeciwnym razie będziemy dostrzegać te negatywne. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pozytywne zachowanie to także zwykłe, codzienne działania dziecka akceptowane przez dorosłego. Zauważanie tylko wyjątkowych rzeczy prowadzi do pogorszenia samooceny. Jeżeli dostrzegać pozytywy będziemy w sposób regularny, atmosfera w domu ulegnie poprawie, polepszy się także samopoczucie nasze i dzieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s