Lęki nocne a koszmary senne?

Lęki nocne (sleep terror disorder), zaburzenia snu odznaczające się powtarzającymi się epizodami przebudzeń w stanie sprawiającym wrażenie silnego lęku, z takimi objawami jak rozszerzone źrenice, poty, przyspieszony oddech i tętno; gdy przebudzenie opadnie, osoba taka zwykle relacjonuje nieokreślone uczucie paniki i fragmentaryczne wizje podobne sennym; rano po przebudzeniu zwykle nie pamięta całego zdarzenia. Zaburzenie to zwykle ma początek w dzieciństwie i – inaczej niż koszmary senne – występuje w stadium 3. i 4. snu, a nie podczas snu REM; zwane także pavor nocturnus lub – jeżeli pojawia się podczas drzemek w ciągu dnia – pavor diurnus.

Koszmary senne (nightmare), ogólnie; wszelkie przerażające lub wywołujące lęk sny. Typowy koszmar senny występuje w fazie REM, podobnie jak inne marzenia senne, w przeciwieństwie do lęków nocnych, które występują podczas snu NREM; (dream anxiety disorder), zaburzenie snu w postaci koszmarów sennych, odznaczających się wielokrotnymi przebudzeniami i szczegółowo zapamiętanymi koszmarami. Sny takie są bardzo żywe i często dotyczą zagrożenia życia lub bezpieczeństwa. Znane też jako zaburzenie z koszmarami sennymi.

2 myśli w temacie “Lęki nocne a koszmary senne?

  1. Nie wiedziałam, że kiedyś trafię na taką świetną stronę 🙂 Co do artykułu-kolejny wartościowy, a zarazem krótki wpis, który warto przeczytać 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s