Jaki wpływ ma tłumienie emocji na nasze zdrowie?

Niektórzy z nas mają wypracowane przez wiele lat mechanizmy tłumienia wszelkich negatywnych emocji. Wykorzystują to całe swoje życie, nie zdając sobie sprawy że tłumienie silnych emocji źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Ale także na nasze zdrowie fizyczne.

Dlaczego dzieje się tak, że niektórzy z nas stosują tą metod funkcjonowania przez całe życie?

Często proces nauki tłumienia emocji rozpoczyna się w okresie dzieciństwa i dojrzewania kiedy dorośli swoim zachowaniem komunikują nam, że nie należy pokazywać wszystkich swoich emocji, chociażby wielokrotnie powtarzając hasło „chłopaki nie płaczą”, wpajając małym chłopcom, że nie powinni oni wyrażać swoich emocji. Dzieci za wszelką cenę starają się sprostać wymaganiom swoich autorytetów i nie płaczą kiedy spadną z roweru czy zdarzy się inna przykra dla nich sytuacja. Po pewnym czasie proces ten staje się niemal automatyczny.

Do innych czynników mogących spowodować formowanie się tego procesu, są różne wydarzenia, jak trauma czy silny stres. Może to być depresja czy na przykład długotrwała ciężka choroba któregoś z członków rodziny. Bardzo duży wpływ ma także środowisko dorastania dziecka. Jeśli jest ono silnie stresogenne, czyli na przykład w rodzinie wydarzy się ciężki rozwód bądź skrajne ubóstwo czy alkoholizm jednego z członków rodziny.

Niestety emocje które nie zostały uwolnione dążą do ich wyrażenia, ponieważ właśnie taką mają one naturę. Nie mogą zostać zapomniane. Im głębiej w naszym umyśle je ukryjemy, tym silniej będą one wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Może to powodować później problemy ze zdrowiem i ciężko czasem zdiagnozować jest przyczynę tych problemów.

Pomocna może się okazać psychoterapia. Pozwala ona pacjentom w bezpiecznych warunkach przeżyć wszystkie emocje, które zostały kiedyś przez nich wyparte. Osoby uczestniczące w takiej terapii, uczą się od nowa przeżywać swoje emocje oraz je kontrolować. Kontrola emocji pozwala później na prawidłowe odczytywanie sygnałów, które chce przekazać nam nasze ciało.

Mechanizm tłumienia emocji jest zupełnie naturalnym sposobem radzenia sobie z nimi. Problem pojawia się, kiedy dla osoby tłumiącej np. smutek jest to sposób na radzenie sobie z problemem. Po jakimś czasie przestaje odczuwać te silne emocje, nie odczytuje sygnałów płynących ze swojego ciała. Z każdą przykrą sytuacją, silnym smutkiem czy gniewem w naszym ciele narasta napięcie. Napięcie to także wywołuje silnie emocje, co powoduje zwiększenie owego napięcia. Jest to dosłownie błędne koło. Ciśnienie w takiej osobie stale rośnie, ale przecież nie jest ona w stanie wytrzymać takiej sytuacji cały czas. Dochodzi do napadów gniewu, złości w sytuacjach neutralnych, takich w których nic złego się nie wydarzyło albo bodźcem było przysłowiowo „zupa była za słona”.

Wyrażanie swoich negatywnych emocji to rodzaj detoksu dla organizmu. Badania wykazują, że osoby tłumiące emocje są dużo bardziej narażone na ryzyko poważnych chorób. Tłumione emocje mogą być powodem bólów głowy czy kłopotów z sercem. Warto więc zastanowić się nad sposobem swojego radzenia sobie z problemami i nie udawać że ich nie ma. Często przysłowiowe ‚wygadanie się’ może być dla naszego umysłu i ciała niebywałym odciążeniem. Pozwala się zrelaksować i rozluźnić całe ciało. I w dalszej perspektywie uniknąć wielu chorób..

Reklama

12 myśli w temacie “Jaki wpływ ma tłumienie emocji na nasze zdrowie?

 1. Od niedawna interesuje się psychologią. To ciekawy temat dotyczący każdego z nas. Tłumienie emocji jest bardzo nie korzystne dla naszego samopoczucia.

 2. Mam nick Silna Emocja, ale paradoksalnie nie potrafię okazywać emocji. Kiedy jestem zła, trzymam to w sobie. Kiedy jest mi źle – też. Nie potrafię się wyładować ze złych emocji. W smutku czasem płaczę, bardzo bardzo rzadko. Czasem pomaga „wypisanie” się na blogu. Ale to chyba za mało…

 3. Jestem jedną z osób, które nie mają problemów z okazywaniem emocji. Naprawdę daje to ogromną ulgę w ciężkich sytuacjach. Artykuł godny polecenia.

 4. Tak jest. Nic dziwnego, że nagle człowiek, który tłumił przez całe życie w sobie negatywne emocje nagle wybucha i jest bardziej agresywny niż ci co krzyczą. A wszystkich to dziwi…

 5. Energia z tłumionych emocji musi gdzieś się podziać i właśnie często „wydostaje się” przez wybuch. Mnie zawodowo najbardziej interesują skutki zdrowotne tłumienia negatywnych emocji.

 6. W jakim stopniu tłumienie emocji może wpłynąć na zdrowie fizyczne? Czy jest możliwe, że może poważnie zaburzyć gospodarkę hormonalną?
  Od lat jestem nauczona, by nie okazywać zdenerwowania, smutku i stresu, nadmiernej radości czy nawet nienawiści. Od kilku lat męczę się z zaburzeniami hormonalnymi, które z czasem coraz bardziej się gmatwają. Do tej pory swoje „żale” wylewałam na kartki papieru, ale czuję się coraz bardziej napięta i zestresowana.

 7. Bardzo ciekawy tekst. Myślę że w społeczeństwie brakuje wiedzy w tym temacie. Skutki mogą być poważniejsze niż nam się zdaje…szczególnie w przypadku gdy nawet nie ma świadomości że działa się pod wpływem wytłumionych, wypartych emocji. Ja dowiedziałam się o tym na terapii… szkoda tylko że nie 20 lat wcześniej 🙂
  Jakby ktoś był zainteresowany co dzieję się w głowie osoby tłumiącej emocje- świadomie lub nie to zapraszam:
  ciekawecoztegowyjdzie.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s