Agresja przemieszczona – kiedy ostatni raz Cię to spotkało..?

Severe Conflict

Agresja przemieszczona – agresja skierowana na jakiś organizm lub przedmiot, który nie jest odpowiedzialny za czynniki będące pierwotną przyczyną agresywnego zachowania.

W wielu przypadkach wystarcza prosta zbieżność, np. zaatakowany organizm lub obiekt był po prostu obecny w momencie, kiedy osobnik atakujący stał się agresywny.

Inne przyczyny są bardziej złożone. Osoba bądź przedmiot mogą również zostać zaatakowane w jakiś czas po incydencie, który wywołał agresję, ponieważ wydają się „niegroźne” na tyle, że skuteczna obrona z ich strony jest mało prawdopodobna. Omawiany termin jest często używany przez klinicystów jako dowód działania mechanizmu obronnego – przemieszczenia.

 

 

Reklama

2 myśli w temacie “Agresja przemieszczona – kiedy ostatni raz Cię to spotkało..?

  1. Wydaje mi się, że każdemu zdarzyło się wyładować na kimś kto nie był odpowiedzialny za naszą złość. Po prostu znalazł się w nieodpowiedniej chwili powiedział coś co nam się nie spodobało i cała złość została skierowana na niego. Niestety z tego powodu może wywołać się kłótnia mniejsza lub większa.

  2. Uważam,że każdemu z nas się to zdarzyło że wyładowaliśmy swoją złość na osobę która nie była odpowiedzialna za naszą złość, po prostu przyszła w nieodpowiedniej chwili i powiedziała coś co nam się nie spodobało i cała nasza złość i agresja została wyładowana w jego kierunku. Niestety takie sytuacje mogą doprowadzić do kłótni mniejszych lub większych .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s