Jakie są najczęstsze objawy aleksytymii? Gdzie doszukiwać się jej przyczyn? Czym ona właściwie jest? Skoro znaleźliście się Państwo na tej stronie, z pewnością chcielibyście Państwo poznać odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań.
Aleksytymia, wg Słownika Psychologii (Reber, A. S., 2000) to zaburzenie obejmujące procesy poznawcze i inne procesy związane z emocjami, uczuciami lub nastrojem. Nie jest ona traktowana jako osobne zaburzenia (brak wyraźnego wyróżnienia jej w ICD-10 oraz DSM-IV, a także podręcznikach do psychosomatyki), ale jako zespół cech współwystępujących ze sobą i występujących łącznie z objawami psychosomatycznymi (choroby ciała spowodowane długotrwałym stresem lub innymi czynnikami psychologicznymi), a także z nałogami lub w uzależnieniach od leków. Dla osoby cierpiącej na aleksytymię typowe jest złe rozpoznawanie własnych emocji i koncentracja na mało interesujących, zwykłych sprawach.
Do najczęstszych objawów aleksytymii zalicza się:
- niewłaściwe rozpoznawanie, odczuwanie, rozumienie, przeżywanie, rozróżnianie i wyrażanie własnych emocji i uczuć;
- brak zdolności do odróżniania emocji od zmian fizjologicznych organizmu (objawy podobne do chorób ciała);
- brak umiejętności regulacji własnych emocji;
- częsta skłonność do nieokazywania własnych emocji;
- skłonność do silnego przeżywania emocji negatywnych przy jednoczesnym słabym przeżywaniu emocji pozytywnych;
- koncentracja na objawach chorób cielesnych;
- dawanie upustu napięciu psychicznemu poprzez stosowanie zachowań nawykowych (mogą to być skłonności do objadania lub głodzenia się, do nadużywania leków, używek lub substancji psychoaktywnych);
- słabo rozwinięta wyobraźnia, w tym także brak skłonności do marzeń lub fantazjowania;
- za bardzo konkretny sposób myślenia (nadmierna racjonalność);
- ekstrawertyczny sposób bycia;
- występowanie lęków i objawów depresyjnych;
- skłonność do zachowań mających na celu odwrócenie uwagi innych, gdy chory znajduje się w trudnej sytuacji (chce on po prostu uniknąć tych sytuacji);
- brak umiejętności poradzenia sobie ze stresem, ale niechęć do szukania pomocy u innych.
Przyczyn aleksytymii nie są jednoznaczne. Niektórzy doszukują się ich w stylu wychowania. Twierdzą, że występuje ona głównie u osób, których rodziny nie przywiązywały większej wagi do wyrażania, nazywania i nauki adekwatnego reagowania na emocje, a wszelkie odstępstwa od narzuconych norm, były surowo karane. Problemy te występują również u osób rozpieszczanych w dzieciństwie, którym obce są negatywne emocje, a także u osób wychowanych w uwielbieniu racjonalności. Osoby, które w ten ostatni sposób nabawiły się aleksytymii uważają swoje emocje jako przejaw słabości.
Objawy aleksytymii mogą być mylone z brakiem inteligencji emocjonalnej, a objawy somatyczne mogą być podobne do występujących np. przy nerwicach. Wymienione wyżej przyczyny aleksytymii są natomiast typowymi problemami do przepracowania w trakcie terapii psychoanalitycznej, choć niektórzy sugerują również inne metody psychoterapeutyczne. Choć w przypadku aleksytymii można doszukiwać się jeszcze wielu niejasności, mam nadzieję, że po przeczytania powyższego, będą Państwo wiedzieli czym jest aleksytymia, jakie są przyczyny i objawy aleksytymii.
Joanna Chlebiej
Źródła:
Bardzo ciekawy i potrzebny wpis