Co to jest oziębłość płciowa?

(frigidity); 1. ogólnie: brak pociągu seksualnego; 2. w węższym znaczeniu: brak przyjemności ze stosunku płciowego lub niemożność jego odbycia; 3. jeszcze precyzyjniej: niemożność osiągnięcia orgazmu.

Termin ten stosowany niemal wyłącznie w odniesieniu do kobiet; impotencja natomiast odnosi się do mężczyzn. W każdym z powyższych znaczeń brakuje temu terminowi jasnych granic definicyjnych; ‚niemożność’ mianowicie nie musi być całkowita, może się wiązać tylko ze zbyt małą częstotliwością zbliżeń, aby osiągnąć satysfakcjonujące życie seksualne.

Niektórzy autorzy używają tego terminu ściśle w odniesieniu do niemożności osiągnięcie orgazmu w trakcie spółkowania, inni do niemożności osiągnięcia orgazmu pochwowego. Obie te ‚definicje’ są całkiem niepotrzebnie ograniczone; pierwsza jest pozostałością czasów wiktoriańskich, druga pozostałością czasów freudyzmu i żadna nie odzwierciedla dokładnie ani zachowania, ani biologii. Zauważmy, że w znaczeniu 3. niektórzy autorzy określają takie kobiety mianem -> oziębłych przed orgazmem, co pozwala unikąć negatywnych konotacji oziębłości płciowej.

2 myśli w temacie “Co to jest oziębłość płciowa?

  1. Niestety mam wrażenie, że problem ten występuje coraz cześciej. Jednak myślę, że mimo wszystko jeżeli para się bardzo kocha to będą w stanie sobie z tym poradzić, ale przyznam się szczerze, że pierwszy raz spotykam się z takim terminem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s