Treść stereotypu Polaka i Europejczyka – 12 najczęściej wskazywanych cech (Błuszkowski, 2005):
Stereotypowe cechy Polaka: (ceniący życie rodzinne, wierzący, nadużywający alkoholu, lubiący się bawić, honorowy, biedny, patriota, towarzyski, leniwy, lekkomyślny, pracowity, niegospodarny).
Być może jednoczesne występowanie lenistwa i pracowitości można jakoś wyjaśnić? Może leniwy w domu, a pracowity w pracy albo leniwy w kraju, a pracowity za granicą?
Stereotypowe cechy Europejczyka: (wykształcony, gospodarny, bogaty, kulturalny, aktywny, nowoczesny, inteligentny, przedsiębiorczy, tolerancyjny, pracowity, postępowy, czysty).
Polacy są Europejczykami – formalnie i obiektywnie rzecz biorąc. Czy jednak Polacy rzeczywiście czują się Europejczykami? Nie, nie czują się. Z badań wynika, że „Europejczyk” bardzo rzadko pojawia się jako spontaniczna kategoria samoopisu Polaków. Zaledwie 5 % Polaków identyfikuje się w jakimś wyraźniejszym stopniu z tą kategorią.
Wychodzi na to, że stereotypowy Polak jest odwrotnością Europejczyka. Ja też często nie myślę o sobie jako o Europejce, a podane cechy to potwierdzają. Pasują to osoby, którą sobie wyobrażam jako typowego Polaka. Szkoda, że jako naród wydajemy się mieć tak zaniżoną samoocenę i być tak łatwo wierzymy stereotypy.