Próba wprowadzenia nowych metod wychowawczych może prowadzić do pojawienia się u dzieci trudnych zachowań

9845d3c7ab93be6a3da33c6a746bba26uniqueidcmcimage1

Wyobraź sobie rodzica albo nauczyciela, który po latach zmagań z trudnymi zachowaniami własnego dziecka podejmuje decyzję, że czas na zmiany. Dziecko zostaje zapisane na terapię, a rodzic zaczyna od lektur, by wprowadzić nowe metody wychowawcze, zalecane w zdiagnozowanym przypadku. (Oczywiście, że ideałem jest praca systemowa z całą rodziną. Kiedy decyzja o pomocy dziecku jest bardzo stabilna i wiążąca, wówczas i rodzic niekiedy dostrzega własne kłopoty i zwraca się do specjalistów po pomoc).

Warto pamiętać, że całkowita zmiana frontu i próby wprowadzenia nowych metod wychowawczych czy to przez rodziców, czy przez nauczycieli prowadzą do przejściowego nasilenia się trudnych zachowań. Nie można wówczas się poddać, ale konsekwentnie przez kilka tygodni zachowywać się zgodnie z przyjętym wzorcem ustalania zasad i konsekwencji, wyznaczania granic.

Wśród najczęściej wymienianych zachowań trudnych są: odwlekanie wykonania polecenia, odmowa wykonania, brak reakcji na to, co mówią dorośli.

Pocieszenie: Po nasileniu się zachowań trudnych, oporze, buncie i sprawdzeniu, na ile dorośli są konsekwentni we wprowadzeniu nowych metod wychowawczych – w większości przypadków nadchodzi czas adaptacji do nowych warunków funkcjonowania rodziny czy grupy edukacyjnej. Bywają jednak sytuacje, że dziecko zaczyna zachowywać się w sposób niebezpieczny dla siebie i innych.

Kołakowski A., Wolańczyk T. i in. (2007). ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców. Gdańsk: GWP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s